فارس/ رئيس پنتاگون طي سخنراني در يک انديشکده آمريکايي از چين و روسيه بعنوان رقباي راهبردي اصلي ايالات متحده نام برد.

«مارک اسپر» وزير دفاع آمريکا از چين و روسيه به عنوان رقباي راهبردي اصلي واشنگتن نام برد.
بنا بر گزارش خبرگزاري روسي «اسپوتنيک»، اسپر روز گذشته (چهارشنبه) طي سخنراني در انديشکده «رَند» تأکيد کرد: «امروز، در اين عصر رقابت قدرت‌هاي بزرگ، وزارت دفاع (آمريکا)، چين و روسيه را بعنوان رقباي راهبردي مهم خود اولويت‌بندي مي‌کند».
رئيس پنتاگون در بخشي از سخنان خود، مسکو و پکن را بعنوان قدرت‌هاي تجديدنظرطلب مورد انتقاد شديد قرار داد و مدعي شد که اين دو کشور تلاش مي‌کنند با استفاده از «اقتصاد يغماگر، براندازي سياسي و نيروي نظامي توازن قدرت را به نفع خود تغيير دهند و در اغلب موارد اين به قيمت ناديده گرفتن بقيه صورت مي‌گيرد».
اسپر بدون در نظرگرفتن اقدامات واشنگتن در مداخله در مسائل داخلي هنگ کنگ و تايوان از اقدامات چين در درياي جنوب چين و شرق چين بعنوان اقداماتي در تضعيف نظم جهاني انتقاد کرد.
وي همچنين بدون اشاره به اينکه منطقه «کريمه» بعد از برگزاري همه‌پرسي و موافقت اکثريت جمعيت آن براي پيوستن به روسيه مدعي شد: «روسيه آشکارا در حال ترسيم مجدد مرزهاي بين‌المللي است. حمله مسکو به گرجستان در سال ۲۰۰۸، الحاق کريمه در ۲۰۱۴ و تداوم اقدامات متجاوزانه در اوکراين در حقيقت بي‌توجهي آشکار اين کشور به قوانين و هنجارهاي بين‌المللي است».
اسپر همچنين به قدرت نظامي روسيه و چين اعتراف کرد و گفت که هر دو کشور در حال توسعه و به روزرساني نيروهاي مسلح خود هستند و تأکيد کرد که چين قصد دارد تا سال ۲۰۴۹، ارتشي را در سطح کلاس جهاني در آسيا به وجود آورد.
اواسط هفته جاري نيز، دريادار «چارلز ريچارد» رئيس فرماندهي راهبردي آمريکا در پنتاگون در خصوص تهديدهاي راهبردي از جانب برخي کشورها از جمله روسيه و چين هشدار داد.
پنتاگون اول سپتامبر (يازدهم شهريور)، با انتشار گزارشي ۲۰۰ صفحه‌اي درباره جزئيات قابليت‌هاي نظامي چين مدعي شد که اين کشور طي يک دهه آينده تعداد کلاهک‌هاي هسته‌اي خود را افزايش خواهد داد.  در اين گزارش آمده است که چين قصد دارد تا سال ۲۰۴۹ ميلادي، ارتش آزادي‌بخش خلق چين را به ارتشي در سطح جهاني مبدل کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar