تسنيم/ وزير خارجه يونان با توجه به مناقشات گازي با ترکيه در درياي مديترانه کشورش را در معرض خطر تسليحات آلماني که در اختيار ترکيه قرار داده دانسته و از آلمان خواست اين گونه صادرات به آنکارا را متوقف کند.

به نقل از نشريه "دي سايت" آلمان، توليد کنندگان تسليحات آلماني سال هاست که زيردريايي هاي خود را به ترکيه صادر مي کنند. حالا به دليل مناقشات گازي در درياي مديترانه يونان خواستار توقف اين گونه تسليحات به ترکيه شده است.

با توجه به مناقشات گازي ترکيه با يونان در شرق درياي مديترانه دولت يونان از آلمان درخواست کرده که صادرات کشتي هاي جنگي به ترکيه را متوقف کند.

"نيکوس دندياس"، وزير امور خارجه يونان در اين باره به روزنامه "دي ولت" آلمان گفت: يونان از طريق تسليحات آلماني در دست ترکيه احساس خطر مي کند.

وي خطاب به آلمان گفت: به ترکيه چيزي ندهيد که کل شرق مديترانه را بي ثبات کند.

دولت آلمان از سال 2002 صادرات تسليحاتي به ارزش 522 ميليون يورو به ترکيه صادر کرده است که مي تواند براي ساخت، تسليح و تجهيز کشتي هاي جنگي به کار برده شود. وزارت اقتصاد آلمان اين خبر را در پاسخ به درخواستي از طرف حزب چپ آلمان اعلام کرده است.

تا به حال دولت آلمان تنها صادرات کالاهاي تسليحاتي به ترکيه که مي تواند در جنگ سوريه مورد استفاده قرار گيرد را ممنوع کرده است. تحويل کالاهاي تسليحاتي براي بخش دريايي به ترکيه همچنان ادامه دارد.

دولت يونان به طور خاص خواستار توقف ساخت 6 زير دريايي ساخت آلمان که در ترکيه مونتاژ مي شود شد.

روابط ميان يونان و ترکيه بر سر طيفي از موضوعات مورد اختلاف از جمله حوزه اقتدار و اختيارات دو کشور در منطقه مديترانه و قبرس شمالي و جنوبي با فراز و نشيب‌هاي فراواني همراه بوده است..

درگيري ترکيه با يونان و قبرس جنوبي، ريشه در ادعاي اين کشورها براي بهره‌برداري از منابع گاز طبيعي موجود در شرق مديترانه دارد.

چندي پيش با اعزام يک فروند کشتي اکتشافي ترکيه موسوم به «عروج رئيس» به جنوب جزيره «کاستِلوريزو» يونان در نزديکي سواحل جنوبي ترکيه، روابط آنکارا- آتن بيش از پيش روبه تيرگي گرائيد.

وزارت خارجه يونان اين اقدام ترکيه را «تنش آفريني» و «تهديدي مستقيم عليه صلح منطقه» خواند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar