فارس/ رئيس‌جمهور آذربايجان در اولين سخنراني بعد از امضاي توافق اتمام جنگ در منطقه قره‌باغ، گفت باکو توانست ارتش ارمنستان را شکست دهد و تا کنون ۳۰۰ منطقه را از اشغال آزاد کند.

«الهام علي‌اف» رئيس جمهوري آذربايجان امروز (سه‌شنبه) طي سخنراني درباره توافق جديد با ارمنستان براي پايان دادن به درگيري‌هاي منطقه مورد مناقشه «قره‌باغ»، گفت دولت ايروان سند تسليم خود را امضا کرده است.

به نوشته وبگاه شبکه «الجزيره»، علي‌اف در اين باره توضيح داد: «ما با روسيه و ارمنستان توافقي را امضا کرديم تا به نبرد در منطقه قره‌باغ پايان دهيم... ارمنستان سند تسليم شدن در قره‌باغ را امضا کرد».

وي ادامه داد: «ما ارتش ارمنستان را شکست داديم و از روز ۲۷ سپتامبر [تا کنون] ۳۰۰ منطقه را آزاد کرديم. بر اساس اين توافق، منطقه آغ‌دام تا تاريخ ۲۰ نوامبر به آذربايجان تحويل داده خواهد شد».

بر اين اساس، رئيس‌جمهوري آذربايجان افزود: «يک يگان حافظ صلح روسي متشکل از ۱۹۶۰ سرباز، خودروهاي نظامي و تجهيزات در خط تماس منطقه قره‌باغ مستقر خواهند شد. زمان حضور صلح‌بانان روسي ۵ سال خواهد بود که شش ماه بعد از انقضاي اولين دوره، به صورت خودکار براي مدت زمان مشابه تمديد خواهد شد».

علي‌اف درباره ديگر مفاد اين قرارداد اظهار داشت: «مرکز نظارت بر آتش‌بس تأسيس خواهد شد تا بر پايبندي طرف‌ها به توافق اتمام جنگ نظارت کند. ارمنستان تا تاريخ ۱۵ نوامبر شهرستان کلبجر و تا تاريخ ۱ دسامبر شهر لاچين را تحويل مي‌دهد».

به نوشته توئيتر الجزيره، وي در ادامه اين سخنراني گفت: «جمهوري آذربايجان حرکت ايمن وسايل نقليه و کالاها براي شهروندان در دو سوي گذرگاه لاچين را تضمين مي‌کند. اين توافق، مقدمات بازگشت آوارگان به منطقه قره‌باغ و حومه آن را ذيل نظارت کميسيارياي عالي پناهندگان در سازمان ملل فراهم مي‌کند».

رئيس جمهوري آذربايجان با بيان اينکه توافق اتمام جنگ شامل تبادل اجساد نظاميان، اسراي جنگي و گروگان‌هاي بازداشتي دو طرف مي‌شود، تصريح کرد: «اين توافق يعني، تسليم شدن نظامي ارمنستان و اينکه نخست‌وزير آنها توافق را نه از روي ميل و اراده خود بلکه از روي اجبار و زير فشار آهنين ما امضا کرد.».

بامداد امروز بود که «نيکل پاشينيان» نخست‌وزير ارمنستان اعلام کرد توافقنامه‌اي را با روسيه و جمهوري آذربايجان براي پايان دادن به جنگ در قره‌باغ امضا کرده است. بعد از آن بود که رسانه هاي ارمنستان از شکل‌گيري تظاهرات در برابر ساختمان نخست وزيري اين کشور خبر دادند. معترضان ضمن مخالفت با توافق آتش‌بس، خواستار استعفاي پاشينيان از نخست وزيري شدند.

امروز همچنين وزارت دفاع ارمنستان با بيان اينکه جنگ در منطقه مورد مناقشه «قره‌باغ کوهستاني»‌ به پايان رسيده، بر لزوم تقويت بيش از پيش ارتش و نيروهاي نظامي اين کشور تاکيد کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar