ایرنا/ نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، مهر باطل بود بر پرونده رئیس‌جمهوری که با تبعیض نژادی، سوء مدیریت در مهار بحران کرونا، خروج از معاهدات بین المللی، جنگ تجاری با چین و اروپا و موارد منفی بسیاری سیاه شده است.

در دوره چهار ساله ریاست جمهوری دونالد ترامپ، آمریکا آماج خشونت و ناآرامی های خیابانی، افزایش بیکاری و اوضاع نامساعد اقتصادی بود، ضمن اینکه تغییرات فراوان در پست های کلیدی ایالات متحده و برخورد غیرمتعارف و خارج از عرف دیپلماسی با کشورهای دیگر نیز در همان دوران رقم خورد.
حال قرار است جوزف آر بایدن جونیور ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ (۱ بهمن ۱۳۹۹) به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا سوگند یاد کند.
بدین نحو، آرا حساس و حیاتی شمارش و چالش ها در محافل قضایی منتفی خواهد شد و شک و تردید درمورد پیروزی بایدن در انتخابات ۲۰۲۰ از میان خواهد رفت.
تارنمای اینترسپت به همین بهانه گزارشی از دوره چهار ساله ریاست جمهوری ترامپ تهیه کرده بدین شرح که این دوره به سر آمده است و با نگاهی به چهار سال گذشته می توان به طور قطع گفت که همه آمریکا با یک آزمون تاریخی بزرگ روبه رو شد و تقریبا همه آمریکا به طور کامل شکست را تجربه کرد.  
ترامپ باعث شد مردم این پرسش را برای اولین بار در تاریخ مطرح کنند که آیا چیزی به عنوان فاشیست تنبل وجود دارد؟
تا قبل از ترامپ، چنین به نظر می رسید که فاشیست ها مملو از انرژی و برای یک تجمع گسترده نیمه شبانه در دسترس هستند.
ترامپ به وضوح غرایز یک فاشیست را دارد؛ حرص به قدرت، قساوت نسبت به گروه ها یا احزابی که قدرت را در دست ندارند و رمانتیک کردن گذشته ای که هرگز وجود نداشته است.
در واقع، بی کفایتی زندگی ترامپ به حدی شدید است که وی شش بار ورشکست شده است. در منصب رئیس جمهوری نیز حتی نمی توانست ساده ترین امور را به نفع شخصی اش انجام دهد.
به عنوان نمونه، دولت آمریکا برنامه هایی دقیق و تخصص بالایی برای مقابله با شیوع چیزی چون ویروس کرونا داشت. همه آنچه ترامپ باید انجام می داد، انتصاب فردی شبیه به کالین پاول برای نظارت بر اوضاع بود. این مساله به طور قطع می توانست به انتخاب مجدد ترامپ منتهی شود. اما نتوانست این مساله را مدیریت کند. برای ترامپ حضور هر روزه در مقابل دوربین ها، اهمیت بیشتری داشت.
ترامپ حتی نتوانست برای عملی شدن بسته نجات اقتصادی آمریکا کاری کند. این بسته به شدت مورد نیاز بود، دموکرات ها خواستارش بودند و می شد به جمهوریخواهان تشر زد تا به نفع آن رای دهند، اما در سال انتخاباتی، موارد اندکی محبوب تر از دادن پول به مردم وجود داشت. با این همه، ترامپ دوره اندک زمامداری اش را به توئیت زدن گذراند.
در این میان، وحشتناک ترین بخش ریاست جمهوری ترامپ، شخص وی نبود، بلکه حمایت بنده وار دیگر سیاستمداران جمهوریخواه از اعمال و تصمیم هایش بود.
اکنون می دانیم که هیچ چیزی وجود ندارد که یک رئیس جمهوری جمهوریخواه بتواند انجام دهد که آنقدر بی تناسب باشد که بقیه اعضای حزب پشت سر آن قرار نگیرند.
برجسته ترین نمونه این مساله تا حد زیادی فراموش شده است. در همان ابتدای ریاست جمهوری ترامپ، وی به آسانی می توانست به طور تصادفی یا با برنامه جنگی هسته ای را با کره شمالی آغاز کنند. کارشناسان در آن زمان احتمال جنگ با کره شمالی را ۲۰ تا ۵۰ درصد می دانستند و شخص ترامپ بعد به   «باب وودوارد» خبرنگار آمریکایی افشاگر رسوایی «واترگیت»   گفت که جنگ محتمل تر از چیزی است که دیگران می دانند.
اما این مساله حزب جمهوریخواه را پریشان نکرد. «جیم ریچ» سناتور جمهوریخواه آیداهو گفت که ترامپ مایل به آغاز یکی از بدترین وقایع فاجعه بار در تاریخ تمدن ما بود، امری که می توانست تلفات بالایی را رقم زند که کره خاکی شبیه اش را ندیده است.
آیا این مساله باعث شد جمهوریخواهان بخواهند این گزینه را از دست ترامپ خارج و قدرت جنگ را طبق قانون اساسی به کنگره واگذار کنند؟ نه اینطور نبود.
با توجه به اینکه حزب جمهوریخواه خرسند بود که به ترامپ اجازه دهد به تمدن بشری پایان بخشد، می توان دریافت که چرا همه کارهای دیگری که ترامپ انجام می داد، خوب بود.
در این میان باید گفت که بی توجهی ترامپ به بحران کرونا، عامل اصلی شکست وی در انتخابات بود. این بی اعتنایی دامان خودش را گرفت و وی در میانه کارزار انتخاباتی به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شد.
در واقع، ابتلا شخص ترامپ به کووید – ۱۹، سرسختی اش در مقابل زدن ماسک را مورد توجه خاص قرار داد تا بی اساس بودن این دیدگاه را به رخ کشد.
از آنجا که بایدن نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ را با اختلافی اندک از آن خود کرد، می توان گفت که امکان تغییر نتیجه وجود داشت اگر آمریکا متحمل این بیماری مرگبار با جان باختن بیش از ۲۳۰ نفر و فروپاشی اقتصادش نمی شد.
اگر ترامپ به کرونا به نحوی مسئولانه واکنش نشان می داد، می توانست کلید طلایی ورود به کاخ سفید برای دور دوم ریاست جمهوری را به دست آورد، اما اینطور نشد.
اشاره به این نکته نیز خالی از لطف نیست که یکجانبه گرایی که در ویژگی های شخصیتی و دیدگاه های رئیس جمهوری آمریکا ریشه دارد، نه تنها موجب پیشتازی ایالات متحده در جهان نشد، بلکه منزوی ترین کاخ سفید را به منصه ظهور رساند.

نتیجه انتخابات آمریکا حکایت از آن داشت که ترامپ با شکست پای صندوق‌های رای کنار انگشت شمار روسای جمهوری این کشور قرار گرفت که مجبور شدند پس از یک دوره چهار ساله کاخ سفید را ترک کنند.
انتخابات ۲۰۲۰ نشان داد که افکار عمومی آمریکا، وی را نپذیرفته ‌است. اگرچه ترامپ چهار سال قبل توانست با شعار نخست آمریکا، نامزد دموکراتی را که به مراتب از بایدن قدرتر می نمود، شکست دهد، اما در همین مدت کوتاه، ترامپ بسیاری از داشته های راهبردی و جهانی ایالات متحده را نابود کرد و منزوی‌ترین آمریکای تاریخ را به رئیس جمهوری بعدی تحویل داد. به عبارت دیگر، افول ترامپ در آمریکا تقریبا همپای انزوای واشنگتن در عرصه های جهانی رقم خورد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar