ايرنا/ صاحبان اصلي شرکت داروسازي بيون تک؛ شريک آلماني شرکت فايزر آمريکا را دو آلماني ترک تبار تشکيل مي‌دهند که در ساخت نخستين واکسن مؤثر مقابله با ويروس کرونا مشارکت داشته‌اند.

به گزارش روسيا اليوم، مالک شرکت بيون تک را "اوگور شاهين" و "اوزلام توريجي" زن و شوهر ۵۵ و ۵۳ ساله تشکيل مي‌دهند که اصالت آنان ترکيه‌اي است.

شاهين و اوزلام شرکت بيون تک را در سال ۲۰۰۸ با حمايت مالي مؤسسه بيل گيتس و به ارزش ۵۵ ميليون دلار تأسيس کردند.

اين دومين تجربه موفق دو زوج آلماني ترک تبار است، آنها در سال ۲۰۰۱ نيز شرکت دارويي را تأسيس کردند که سرانجام در سال ۲۰۱۶ به ارزش يک ميليارد و ۵۰۰ ميليون دلار به يک شرکت ژاپني فروخته شد.

درحالي که اين زوج سال‌ها درحال تحقيق چگونگي تقويت سيستم ايمني بدن دربرابر سرطان بودند، ويروس کرونا در پايان سال ۲۰۱۹ شيوع پيدا کرد و اين دو پزشک تصميم گرفتند از ژانويه ۲۰۲۰ توجه خود را در شرکت جديدشان؛ بيون تک؛ روي داروي ضد کوويد-۱۹ متمرکز کنند.

پس از ماه‌ها کار سخت و طاقت‌فرسا، اين دو پزشک آلماني ترک تبار موفق شدند که به توسعه اين واکسن برسند، دستآوردي که شرکت آمريکايي فايزر روز دوشنبه آن را اعلام کرد و در انتظار دريافت مجوز توليد و فروش آن است.

شاهين چهار ساله بود که با پدرش که در کارخانه توليد خودرو کار مي‌کرد، به آلمان آمد و در آنجا بزرگ شد، درس خواند و با اوزلام توريجي در دانشگاه آشنا شد و با او ازدواج کرد.

اوزلام نيز دختر يک پزشک ترکيه‌اي است که به آلمان آمد و زندگي خود را وقف کار در آزمايشگاه [پزشکي] کرد.

اين زوج سال‌هاست که در آزمايشگاه‌ها، بيمارستان‌ها و دانشگاه‌هاي آلماني اشتغال داشته‌اند و اينک پس از آن که ارزش مالي شرکت تحت مالکيت شاهين که همسر آن؛ اوزلام نيز به عنوان پزشک ارشد در آن فعاليت دارد، به ۲۱ ميليارد دلار رسيده است، در فهرست ۱۰۰ ثروتمند نخست آلمان قرار گرفتند.

شرکت داروسازي فايزر آمريکا در جديدترين گزارش خود روز دوشنبه با همکاري شرکت بيون تک، شريک آلماني از دستيابي به واکسن کرونا خبر داد و اعلام کرد اين واکسن مي تواند تا ۹۰ درصد در پيشگيري از ابتلا به کرونا مفيد باشد.

شمار مبتلايان به ويروس کرونا در جهان به ۱۵ ميليون و ۲۳۹ هزار و ۳۳۰ نفر رسيده که در اين ميان يک ميليون و ۲۶۹ هزار و ۱۲۰ نفر جان باختند و حدود ۳۶ ميليون نيز بهبود يافته‌اند و شرايط جسماني بيش از ۹۳ هزار نفر از مبتلايان نيز  وخيم گزارش شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar