ایسنا/ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه گفت که اقدامات ترکیه در لیبی و سوریه با منافع اروپا همخوانی ندارد.

  «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه گفت که خاورمیانه و ترکیه بارزترین چالش‌های این اتحادیه برای سال 2021 به شمار می‌آیند.

وی در ادامه سخنانش گفت که دخالت ترکیه در لیبی و سوریه با منافع امنیتی اروپا همخوانی ندارد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اضافه کرد که ادامه عملیات حفاری ترکیه در شرق دریای مدیترانه شرایط بسیار منفی بوجود آورده است.

بورل هشدار داد در صورتی که شرایط وخیم‌تر شود اتحادیه اروپا مجبور خواهد شد تا اقدامات محکمتری علیه ترکیه اتخاذ کند.

تنش‌ها میان ترکیه و کشورهای اروپایی طی ماه‌های اخیر روندی افزایشی داشته و اروپا تهدید کرده است در صورتی که آنکارا به کاهش تنش‌ها نپردازد با تحریم‌های این اتحادیه مواجه خواهد شد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه اخیرا گفته بود که از تصمیم اتحادیه اروپا و آمریکا برای اعمال تحریم علیه ترکیه «ناامید» شده است.

وی گفته بود که «از اتحادیه اروپا انتظار داشتیم تا به عهد خود درباره عضویت کامل ترکیه در این اتحادیه که سال‌هاست به تاخیر افتاده عمل کند نه آنکه به اعمال تحریم بپردازد.»

از سوی دیگر، وزارت خزانه ‌داری آمریکا هفته پیش از تحریم رئیس صنایع دفاعی  ترکیه خبر داد و طی آن صنایع دفاعی ترکیه و «ابراهیم دمیر» رئیس آن تحریم شدند.

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا نیز در این زمینه اعلام کرد، ترکیه به دلیل همکاری آگاهانه با شرکت تسلیحاتی روسی «روسبرون‌ اکسپورت» و خرید سامانه اس-۴۰۰ تحت تحریم‌های برآمده از قانون موسوم به «کاتسا» قرار گرفت.

در واکنش به این اقدام آمریکا، «حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه ضمن محکوم کردن تحریم این کشور، گفت که این تحریم‌ها، بنیان ائتلاف و اتحاد بین دو طرف  را لرزانده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar