فارس/ «رویترز» به نقل از مقامات فرانسوی گزارش کرد، رئیس‌جمهور این کشور با مأمور شدن «سعد الحریری» برای تشکیل کابینه جدید لبنان مخالف بوده و به ناچار به این موضوع رضایت داده است.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از سه مقام فرانسوی اعلام کرد، پاریس در ابتدا با مأمور کردن «سعد الحریری» رئیس حزب «تیار المستقبل» به تشکیل دولت جدید لبنان مخالف بوده و دلیل آن شکست سابق الحریری در اجرای اصلاحات بوده است.

در ادامه این گزارش به نقل از مقامات مذکور آمده، اما از آنجایی که نخست‌وزیران مکلف دیگر نتوانستند در تشکیل کابینه کاری از پیش ببرند، ماکرون مخالفت خود با نامزدی سعد الحریری را کنار گذاشت.

الحریری در سپتامبر گذشته (شهریور) مأمور به تشکیل دولت شد اما تا کنون موفق به تشکیل دولتی که شامل همه طرف‌های لبنانی باشد، نشده است.

رویترز افزود، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در تلاش است از نفوذ تاریخی پاریس در لبنان برای قانع کردن سیاستمداران این کشور جهت اتخاذ نقشه راه و تشکیل دولت مکلف به ریشه‌کن کردن فساد استفاده کند، موضوعی که شرط اساسی طرف‌های کمک‌کننده از جمله صندوق بین‌المللی پول برای کمک‌ به لبنان است.

در پی انفجار مهیب بندر بیروت در چهارم آگوست گذشته (۲۰۲۰) دولت «حسان دیاب» ناچار به استعفا شد و دولت جدید در لبنان هنوز تشکیل نشده است.

پس از انفجار بیروت،  رئیس‌جمهور فرانسه دو بار به لبنان سفر و برای برون‌رفت لبنان از وضعیت فعلی طرحی ارائه کرد؛ طرحی که تشکیل دولت جدید متشکل از افراد مستقل را مطرح می‌کند تا اصلاحات لازم را در لبنان انجام دهد.

پیش‌تر کاخ الیزه اعلام کرد، ماکرون در روزهای ۲۲ و ۲۳ دسامبر (۲ و ۳ دی) بار دیگر به لبنان سفر می‌کند. اما با توجه به اینکه وی به کرونا مبتلا شده تکلیف این سفر مشخص نیست.

رئیس‌جمهور فرانسه چند بار تهدید کرده که کمک‌های بین‌المللی به لبنان در گرو تشکیل دولت جدید است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar