فارس/ يک مقام ارشد دولت آمريکا مي‌گويد واشنگتن از نيمه ماه فوريه در تلاش براي تماس با پيونگ‌يانگ بوده اما کره شمالي هنوز به آنها پاسخي نداده است.

 علي‌رغم وعده دولت جديد آمريکا به رياست «جو بايدن» براي تغيير رويکرد در قبال کره شمالي و افزايش فشارها به اين کشور براي خلع سلاح اتمي، گفته مي‌شود واشنگتن پشت پرده سعي در برقراري ارتباط با پيونگ‌يانگ داشته است.

خبرگزاري «رويترز» بامداد يکشنبه به نقل از يک مقام ارشد دولت بايدن گزارش داد، کره شمالي به تلاش‌هاي دولت بايدن از نيمه ماه فوريه براي تماس ديپلماتيک با آنها، پاسخ نداده است. دفتر نمايندگي کره شمالي در سازمان ملل نيز پذيراي ديپلمات‌هاي آمريکايي نبود.

اين خبرگزاري نوشت: «افشاي تلاش‌هاي ناموفق دولت بايدن براي ارتباط با کره شمالي که تاکنون گزارش نشده بود، سوالات و نگراني‌هايي را درباره نحوه اقدام واشنگتن براي کاهش تنش‌ها با پيونگ‌يانگ بر سر برنامه‌هاي موشکي و اتمي اين کشور به‌وجود آورده است».

بر اساس اين گزارش، عدم موفقيت دولت جديد واشنگتن براي تماس با پيونگ‌يانگ، بُعد جديدي نيز به سفر وزراي خارجه و دفاع آمريکا در هفته آينده به کره جنوبي و ژاپن نيز مي‌بخشد.

يک مقام ارشد دولت بايدن - که خواست نامش فاش نشود - در گفت‌وگو با رويترز جزئيات زيادي از تلاش‌هاي ديپلماتيک آمريکا براي ارتباط با کره شمالي افشا نکرد اما توضيح داد که از طريق کانال‌هاي متعددي از نيمه ماه فوريه سعي در برقراري تماس با پيونگ‌يانگ شده بود.

اين مقام تصريح کرد: «تا به امروز که هيچ جوابي از سوي پيونگ‌يانگ دريافت نکرده‌ايم».

آمريکا طي دهه‌هاي اخير ضمن استقرار نيروهاي نظامي خود در کره جنوبي و مناطق همجوار کره شمالي، همواره عليه برنامه اتمي اين کشور موضع‌گيري کرده و خواستار برچيدن اين برنامه شده است اما پيونگ‌يانگ اين برنامه را ضامن امنيت و بقاي خود مي‌داند.

چند روز قبل نيز «آنتوني بلينکن» وزير خارجه آمريکا در تماس تلفني با همتاي خود در کره جنوبي، بر تعهد آمريکا براي پاکسازي شبه‌جزيره کره از تسليحات اتمي، علي‌رغم بن‌بست مذاکرات با کره شمالي، تاکيد کرد. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar