مهر/ رئيس جمهور جمهوري آذربايجان از اقدام همتاي آمريکايي خود در به رسميت شناختن «نسل کشي ارامنه» به شدت انتقاد کرد و آن را اقدامي «غيرقابل قبول» و يک «اشتباه تاريخي» خواند.

به نقل از ديلي صباح، «الهام علي اُف» رئيس جمهور جمهوري آذربايجان بامداد يکشنبه صحبتهاي «جو بايدن» رئيس جمهور ايالات متحده که کشتار و تبعيد اجباري ارامنه در سال ۱۹۱۵ از سوي امپراتوري عثماني را «نسل کشي» خواند، به شدت انتقاد کرد.

الهام علي اف اين اظهارنظر بايدن در مورد رويدادهاي سال ۱۹۱۵ ميلادي را «غيرقابل قبول» و يک «اشتباه تاريخي» خواند.

دفتر رياست جمهوري جمهوري آذربايجان نيز در بيانيه‌اي اعلام کرد که علي اف و «رجب طيب اردوغان» همتاي ترکيه‌اي وي در يک گفتگوي تلفني اين اقدام دولت آمريکا را محکوم کردند.

رئيس جمهور جمهوري آذربايجان همچنين گفت اظهارات «جو بايدن» به همکاريها در منطقه به طور جدي آسيب مي‌زند و تأکيد کرد که باکو همواره در کنار آنکارا خواهد ايستاد.

گفتني است، اردوغان روز شنبه بيانيه صادره از سوي جو بايدن رئيس‌جمهور آمريکا درباره «به رسميت شناختن نسل‌کُشي ارامنه» در زمان امپراتوري عثماني را محکوم و اعلام کرد که اين اقدام نوعي بهره برداري سياسي به شمار مي‌آيد.

رئيس‌جمهور ترکيه در اين خصوص اعلام کرد: «آنچه که توسط طرف ثالث مورد بهره برداري قرار گرفته است محکوم مي‌کنيم. ترکيه اجازه نمي‌دهد فرهنگ هم‌زيستي ميان تُرک ها و ارامنه از بين برود».

اين در حالي است که جو بايدن رئيس جمهور آمريکا ساعاتي پيش با صدور بيانيه‌اي کشتار ارامنه در زمان امپراتوري عثماني را به رسميت شناخت.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar