ایرنا/ همه‌گیری کرونا و پیامدهای اقتصادی آن موجب شد تا نرخ زادآوری زوج‌های آمریکایی در سال ۲۰۲۰ به کمترین میزان در دهه‌های اخیر کاهش یابد.

تارنمای خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از گزارش دولت آمریکا خبر داد که همه‌گیری جهانی کرونا موجب شده تا سیر نزولی درازمدت زادآوری در آمریکا تشدید شده و اکنون این نرخ با افتی ۴ درصدی به ۱.۶ کودک به ازای هر زن کاهش یابد. آمریکا زمانی جزو معدود کشورهای توسعه‌یافته بود که نرخ زادآوری آن بیش از ۲.۱ بود ولی بیش از ۱۰ سال است که این نرخ روندی کاهشی داشته است.

طبق این گزارش، در میان تمامی نژادها، قومیت‌ها و رده‌های سنی، نرخ زادآوری مادران کاهش یافته است. زادآوری در میان زنان جوان سال‌هاست که رو به کاهش است و بسیاری بچه‌دار شدن را به تأخیر انداخته و خانواده‌های کوچکتری دارند.

گر چه در سال‌های اخیر زادآوری در میان زنانی که در اواخر دهه سوم زندگی قرار داشته و یا وارد دهه چهارم آن شده‌اند، اندکی بیشتر شده بود، با این حال این روند نیز در سال گذشته میلادی نزولی شد.

کارشناسان معتقدند که همه‌گیری کرونا در این روند نزولی دخیل بوده و اضطراب کرونا و تأثیر آن بر اوضاع اقتصادی احتمالاً بسیاری از زوج‌ها را قانع کرده که اکنون زمان مناسبی برای بچه‌دار شدن نیست.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar