ایرنا/ پلیس استان قندوز روز دوشنبه اعلام کرد که نیروهای طالبان یک منطقه مهم در شمال این استان را به کنترل خود درآورده‌اند و شهر قندوز را محاصره کرده‌اند.

به نقل از خبرگزاری "آسوشیتد پرس"، عنام الدین رحمانی سخنگوی پلیس استان قندوز گفت: درگیری‌ها برای کنترل منطقه امام صاحب در ساعات پایانی روز یکشنبه آغاز شد و طالبان تا ظهر روز دوشنبه ایستگاه‌های پلیس منطقه را به کنترل خود درآورد.  
وی افزود: نیروهای طالبان اکنون در یک کیلومتری قندوز قرار دارند اما هنوز وارد این شهر نشده‌اند. ساکنین شهر تلاش می‌کنند از قندوز به کابل فرار کنند.  
امام صاحب یک منطقه مهم ارتباطی است که با قزاقستان مرز مشترک دارد و یک مسیر مهم تجارت با آسیای مرکزی محسوب می‌شود.  
ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان تایید کرد که منطقه امام صاحب در کنترل نیروهای طالبان قرار دارد.  
این درحالی است که روز دوشنبه رئیس شورای استانی تخار افغانستان اعلام کرد در ۲۴ ساعت گذشته هشت شهرستان در استان‌های تخار، سمنگان و بلخ بدست طالبان افتاده است و اکنون جنگ به دروازه‌های شهر تالقان مرکز استان تخار، قلعه نو مرکز استان باغیس و میمنه مرکز استان فاریاب رسیده است.  
«وفی الله رحمانی» رئیس شورای استانی تخار افغانستان افزود: شهرستان‌های «بنگی»،   «چال»،   «هزارسمچ»، «ینگی قلعه»،   «دشت قلعه» و «نمک آب» در تخار و شهرستان «دره صوف بالا» در استان سمنگان و «چهار بولک» در استان بلخ دیروز بدست طالبان افتاده است.  
پیشروی گروه طالبان و شدت جنگ باعث شده است که یکی از هیأت‌های گفت و گو کننده دولت افغانستان در دوحه به دولت و مردم هشدار دهد که آماده دفاع باشند.  
این تحولات همزمان با آخرین مراحل خروج نیروهای نظامی آمریکا و دیگر نظامیان خارجیِ عضو هیئت مامور ناتو در افغانستان از این کشور صورت می‌گیرد.  
دولت افغانستان طی هفته گذشته بصورت واضح از همدستی تعدادی از مردم و بزرگان اقدام در سقوط شهرستان‌ها خبر داد و اضافه کرد به نیروهای دولتی دستور داده شده که این افراد را بازداشت کنند.  

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar