مهر/ وزارت دفاع ملي افغانستان امروز اعلام کرد که نيروهاي ارتش اين کشور طي عملياتي گسترده شهرستان کلدار ولايت بلخ را از وجود گروه طالبان پاکسازي کردند.

به گزارش خبرگزاري آوا، وزارت دفاع ملي افغانستان امروز دوشنبه با انتشار بيانيه‌اي اعلام کرد: نيروهاي ارتش افغانستان طي عملياتي گسترده شهرستان کلدار ولايت بلخ را از وجود گروه طالبان پاکسازي کردند.
بر اساس بيانيه صادره از سوي وزارت دفاع ملي افغانستان، در نتيجه عمليات نيروهاي امنيتي و خيزش‌هاي مردمي افغانستان ۲۰ نفر از اعضاي طالبان کشته و تعداد زيادي نيز زخمي شده‌اند.
شهرستان کلدار ولايت بلخ واقع در شمال افغانستان براي دومين بار از وجود شبه نظاميان گروه طالبان پاکسازي شده است.
وزارت دفاع ملي افغانستان تاکيد کرد که پاکسازي شهرستان‌ها در نقاط مختلف از وجود گروه طالبان همچنان ادامه دارد.
همزمان با خروج نظاميان آمريکا و ناتو از افغانستان، طالبان پيشرفت‌هايي در تسخير مناطق مختلف اين کشور داشته است که همين امر دستاويزي براي مقامات آمريکايي جهت خطرناک جلوه دادن عواقب خروج شان از افغانستان شده است و به طور ضمني مدعي شده‌اند که نيروهاي امنيتي افغانستان توانايي جلوگيري از پيشرفت‌هاي زميني طالبان را ندارند. گل سر سبد اين ادعاها آنجايي است که جامعه اطلاعاتي آمريکا مي‌گويد که تنها ظرف ۶ تا ۱۲ ماه بعد از تکميل فرايند خروج آمريکا از افغانستان، اين احتمال که دولت کابل سقوط کند؛ وجود خواهد داشت.
تمامي سناريوهاي اشغالگران تروريست آمريکايي در حالي است که سخنگوي طالبان افغانستان، برنامه‌ريزي اين گروه براي حمله به کابل پايتخت اين کشور را تکذيب کرده است.
سخنگوي طالبان در اين باره گفت: ما تصميمي براي انحصار قدرت نداريم، زيرا هر دولتي که در گذشته براي تحقق چنين هدفي تلاش کرده، موفق نشده است و ما نمي‌خواهيم اين معادله شکست خورده را تکرار کنيم.
مذاکرات بين الافغاني در تهران و دوحه بين طالبان و دولت افغانستان نشانگر روند مثبت تعامل بين طرفين در افغانستان بوده و ادامه روند اين مذاکرات تا روي کار آمدن دولتي جديد که مورد توافق همه طرف‌ها در افغانستان باشد بهترين گزينه موجود است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar