ايسنا/ رئيس جمهوري پيشين آمريکا ادعاهاي قانونگذاران کنگره کشورش مبني بر اينکه او وزارت دادگستري را براي لغو نتايج انتخابات رياست جمهوري ۲۰۲۰ تحت فشار قرار داده بود، رد کرده است.

به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، کميته نظارت مجلس نمايندگان آمريکا جمعه اسنادي را منتشر کرد که نشان ميداد دونالد ترامپ، رئيس جمهوري سابق آمريکا رهبري وزارت دادگستري را براي لغو نتايج انتخابات ۲۰۲۰ تحت فشار قرار داده بود.

ترامپ در واکنش به اين اتهامات گفت: دموکراتهاي به شدت فاسد مجلس نمايندگان آمريکا که کنترل کميته نظارت اين مجلس را در دست دارند، اسنادي را منتشر کردند که شامل پرونده هاي دادگاه در رابطه با انتخابات آلوده به تقلب ۲۰۲۰ هم ميشود و آنها را با بي صداقتي کامل تلاشي براي لغو اين انتخابات توصيف کردند.

چندين نهاد امنيتي مسوول انتخابات آمريکا و همچنين وزارت دادگستري ايالات متحده، ادعاهاي ترامپ در رابطه با انتخابات و تقلب در آراء را رد کرده اند. کمپين ترامپ در تلاش براي لغو نتايج انتخابات ۲۰۲۰، در بيش از ۶۰ شکايت حقوقي مرتبط با تقلب در راي شکست خورد.

بر اساس اسناد جديد ارائه شده به قانونگذاران آمريکايي، دونالد ترامپ سال گذشته ميلادي مقامهاي ارشد وزارت دادگستري آمريکا را با وجود آنکه آنها مواردي از وقوع تقلب گسترده در انتخابات را نيافته بودند، تحت فشار قرار داده بود تا انتخابات را "فاسد" اعلام کنند تا او و هم‌پيمانانش در کنگره بتوانند با استفاده از اين ارزيابي براي لغو کردن نتايج انتخابات تلاش کنند.

اين درخواستها موردي غيرعادي از مداخله يک رئيس جمهور آمريکا در کار سازماني است که معمولا نسبت به کاخ سفيد مستقل‌تر از آن است که بخواهد دستور کار شخصي او را پيش ببرد. آنها همچنين جديدترين مورد از کمپين گسترده ترامپ در طول آخرين هفته‌هاي رياست جمهوري‌اش با هدف مشروعيت زدايي از نتايج انتخابات هستند.

بر اساس گزارش نيويورک تايمز، ترامپ در يک گفتگوي تلفني به تاريخ ۲۷ دسامبر گذشته دادستان کل موقت دولت در آن زمان يعني "جفري اي. روزن" و معاونش "ريچارد پي. دوناگو" را در قبال ادعاهاي مربوط به وقوع تقلب در انتخابات در حالي که وزارت دادگستري سند و مدرکي از آن نيافته بود، تحت فشار قرار داد. دوناگو هشدار داده بود که اين وزارتخانه اختيار تغيير دادن نتيجه انتخابات را ندارد. بر اساس يادداشتهايي که دوناگو به جهت به خاطر سپردن اين گفتگو برداشته، ترامپ پاسخ داده که انتظار چنين چيزي را ندارد.

پاسخ ترامپ به طور خلاصه طبق نوشته دوناگو به اين صورت بوده است: شما فقط بگوييد که انتخابات فاسد بوده است و بقيه را به من و هم‌پيمانان در کنگره بسپاريد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar