ايسنا/ يک منبع مطلع در دولت ژاپن امروز (يکشنبه) اعلام کرد، وزارت خارجه به ديپلمات شماره دو ژاپن در کره‌جنوبي دستور داد به کشور بازگردد.

به گزارش خبرگزاري کيودو، هيروهيسا سوما از ژوئيه ۲۰۱۹ به عنوان معاون هيات در سفارت ژاپن در سئول مشغول به کار است.
يک روزنامه ژاپني نيکي شيمبون روز يکشنبه گزارش داد ديپلمات ارشد سفارت ژاپن در سئول به دليل سخنان تحقيرآميزش در مورد تلاش هاي مون جائه اين ، رئيس جمهور کره جنوبي براي بهبود روابط بين دو کشور به خانه بازگردانده شد.
در سئول ، يک مقام وزارت خارجه گفت که اين گزارش صحت دارد. اين مقام مسئول از توضيح بيشتر در اين مورد خودداري کرد و گفت: "اين موضوعي است که دولت ژاپن بايد جزئيات خاصي در مورد آن ارائه دهد."
گفته مي شود که سوما هنوز کره جنوبي را ترک نکرده است اما انتظار مي رود به زودي به ژاپن بازگردد.
در اواسط ژوئيه، پايگاه جي.تي.بي.سي کره‌جنوبي گزارش داد که سوما در گفتگو با خبرنگاران تلاش‌هاي ديپلماتيک مون جائه-اين، رئيس جمهوري کره‌جنوبي براي بهبود روابط دوجانبه را به رفتارهاي منافي عفت تشبيه کرده بود.
پس از آن وزارت خارجه کره جنوبي مراتب اعتراض خود را ابراز داشته و از دولت ژاپن خواست تا گام هاي "ملموسي" براي جلوگيري از تکرار وقايع مشابه بردارد.
به دنبال آن سفارت ژاپن اعلام کرد، کوئيچي آيبوشي، سفير ژاپن در کره‌جنوبي معاون خودش را بابت اين "صحبت به شدت نامناسب" توبيخ کرده است.
مون جائه-اين در نظر داشت تا براي شرکت در مراسم افتتاحيه المپيک توکيو به ژاپن سفر کرده و با يوشيهيده سوگا، نخست وزير اين کشور ملاقات کند. اما با وقوع اين حادثه، سئول تاکيد کرد که مون جائه-اين به توکيو نميرود.
ژاپن و کره‌جنوبي از دسامبر ۲۰۱۹ که شينزو آبه، نخست وزير پيشين ژاپن با مون ملاقات کرد، مذاکرات سران برگزار نکرده‌اند. روابط ژاپن – کره‌جنوبي عمدتا به علت مناقشه بر سر غرامت دوران جنگ تيره و تار است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar