فارس/ سفير فرانسه در استراليا گفت، مقامات ارشد کشورش پس از اعلام رسانه‌ها از لغو قرارداد زيردريايي اتمي با استراليا مطلع شده و آن را اشتباهي بزرگ و خيانت توصيف کرد.

مجري شبکه «اي‌بي‌سي» در مصاحبه با اين ديپلمات فرانسوي پرسيد: «چگونه متوجه شديد که قرارداد مربوط به زيردريايي‌ها فسخ شده است؟»
تيبالت در پاسخي کنايه‌آميز گفت:‌ «مانند هرکس ديگري. از طريق رسانه‌هاي استراليايي. هيچکس [در دولت استراليا] با من تماسي نگرفت».
اين مقام فرانسوي درباره تاريخ مطلع شدن رئيس جمهور فرانسه از قرارداد ساخت زيردريايي اتمي تحت معاهده همکاري ميان استراليا، آمريکا و انگليس و لغو قراردادي مشابه ميان پاريس و کانبرا گفت: «رئيس جمهور بعد از انتشار اخبار مربوطه در رسانه‌ها مطلع شد. بعد از آن تماسي تلفني ميان "فلورنس پارلي" وزير دفاع فرانسه و "پيتر داتِن" همتاي استراليايي او صورت گرفت».
تيبالت افزود: «درک اين اتفاق براي ما دشوار بود زيرا يک غافلگيري کامل بود. چنين پروژه‌ بزرگي حول انتقال عظيم فناوري‌ها که ملزومات ويژه‌اي دارد، در حال انجام بود و ما هيچگاه نشنيديم که قرار است اين قرارداد فسخ شود».
در ادامه، مجري اي‌بي‌سي نيوز گفت، «اسکات موريسون» نخست‌وزير استراليا ماه ژوئن امسال (تير ماه) چند روز پس از ملاقات با «بوريس جانسون» همتاي انگليسي خود و «جو بايدن» رئيس جمهور آمريکا، در کاخ اليزه با «امانوئل ماکرون» رئيس جمهور فرانسه ديدار داشت. آيا آقاي موريسون درباره اين پروژه با آقاي ماکرون صحبتي داشت؟
تيبالت پاسخ داد:‌ «در آن زمان من در اليزه بودم و مستقيماً با رئيس جمهور درباره روح و محتواي گفت‌وگوها سوال کردم. نخست‌وزير [استراليا] براي اولين بار گفت تغييراتي در اوضاع منطقه رخ داده و دو طرف به توافق رسيدند که گفت‌وگوهاي عميق‌تري بايد صورت گيرد. اما به هيچ شکلي چنين ديدگاهي ارائه نشد. روابط ما بر پايه اعتماد بنا شده بود و همه چيز بايد به شکل کاملاً شفاف پيش مي‌رفت».
او در ادامه گفت، توصيفات «ژان ايو لودريان» وزير امور خارجه فرانسه از تصميم استراليا که آن را به «خنجر زدن از پشت» تشبيه کرد، به هيچ وجه اغراق آميز نيست.
تيبالت افزود: «ديروز متوجه شديم که در واقع چنين تغييراتي از هجده ماه قبل آماده انجام بودند و تمام جنبه‌هاي آن در خفاي کامل انجام شده بود. آن‌ها عامدانه ما را در بي‌اطلاعي نگه داشته بودند. آن‌ها عامدانه ما را ناديده گرفتند».
او در پاسخ به اين سوال که آيا فرانسه همان‌قدر که از استراليا خشمگين است، نسبت به آمريکا و انگليس نيز چنين احساسي دارد گفت: «ما از استراليا خشمگين نيستيم. فقط اين احساس را داريم که اوضاع بايد به شکل ديگري بود. مشخصاً از يکي از معتمدترين شرکاي خود انتظار داشتيم طور ديگري رفتار کند».
تيبالت در ادامه گفت: «در اين زمينه، ارائه توضيحات، امري کليدي است. لازم است توضيحاتي در اين باره ارائه شود و اين تضمين داده شود که دوباره به مسير قبلي بازگشته‌ايم».
به نوشته خبرگزاري «رويترز»، تيبالت روز شنبه نيز در جمع خبرنگاران در اين‌باره گفت:‌ «معتقدم که اين يک اشتبه بزرگ است و مديريت بسيار بسيار بد همکاري است زيرا مسئله فقط يک قرارداد نيست بلکه مسئله شراکتي مبتني بر اعتماد، درک مشترک و خلوص نيت است».
او که به درخواست وزارت امور خارجه فرانسه، استراليا را ترک کرده است گفت: «گرچه نياز است که ارزيابي‌هاي مجددي صورت گيرد، از اينکه ناچار به ترک [استراليا] هستم بسيار ناراحتم».
تيبالت پيش از ترک استراليا نيز در مصاحبه با روزنامه استراليايي «سيدني مورنينگ هرالد» گفت گزارش‌هاي مستندي از رسانه‌هاي مستقل وجود دارد که اين «تخلف از هجده ما قبل آماده شده بود» و «اگر اين گزارش‌ها درباره خيانتي که صورت گرفته و دورويي عامدانه منتشر شوند و درست باشند و نقض نشوند، بي اعتمادي گسترده و پيامي بد را به‌دنبال خواهد داشت».
دولت فرانسه جمعه شب و در ادامه کشمکش‌ها بر سر قرارداد نظامي اخير ميان آمريکا و استراليا سفيرانش در اين دو کشور را براي مشورت فراخواند.
فرانسه همچنين روز جمعه در اعتراض به اعلام توافق همکاري دفاعي جديد ميان آمريکا، انگليس و استراليا جشني مشترک با آمريکا را که قرار بود در سفارت فرانسه در واشنگتن برگزار شود لغو کرد.
سران کشورهاي آمريکا،‌ انگليس و استراليا بامداد روز پنجشنبه توافقنامه همکاري در حوزه‌هاي ديپلماتيک، امنيتي و نظامي در سراسر منطقه هند و اقيانوس آرام امضا کردند. برنامه زيردريايي‌هاي اتمي استراليا اولين پروژه بزرگ اين توافق خواهد بود. در چارچوب اين معاهده به استراليا براي دستيابي به زيردريايي‌هاي اتمي کمک خواهد شد.
پس از اعلام اين توافق، «ژان ايو لودريان» وزير امور خارجه فرانسه از تصميم استراليا در خصوص ترک توافق ۹۰ ميليارد دلاري زيردريايي با اين شرکت فرانسوي به‌شدت انتقاد کرد.
لودريان گفت: «اين واقعاً خنجر از پشت است. ما با استراليا رابطه مبتني اعتماد برقرار کرده‌ايم. اين اعتماد تضعيف شده است. و امروز من از فسخ اين قرارداد عصباني هستم».
با اين حال يک مقام آمريکايي که نمي‌خواست نامش فاش شود روز پنجشنبه به«خبرگزاري فرانسه» گفت:‌ «مقامات ارشد دولت پيش از اعلام اين توافق با همتايان فرانسوي خود در تماس بودند تا درباره اين معاهده گفت‌وگو کنند».
از سوي ديگر نخست وزير استراليا نيز انتقادات فرانسه را رد کرده و گفت، در ديدار با ماکرون به او گفته بود ممکن است کشورش از توافق ساخت زيردريايي اتمي خارج شود.
«آنتوني بلينکن» وزير امور خارجه آمريکا نيز پنجشنبه شب در نشستي خبري با همتاي استراليايي مدعي شد: «هيچ تفرقه‌اي ميان شرکاي ما در حوزه اقيانوس اطلس و اقيانوس آرام وجود ندارد. همکاري با انگليس و استراليا پيامي مبني بر اين است که آماده همکاري با متحدان خود از جمله در اروپا هستيم».
وزير امور خارجه آمريکا افزود: «از نقش مهم کشورهاي اروپايي  در منطقه هند و اقيانوس آرام استقبال مي‌کنيم و ادامه همکاري نزديک با ناتو و اتحاديه اروپا و ديگران را دنبال مي‌کنيم. به‌خصوص در مورد فرانسه، اين کشور يک شريک حياتي در اين زمينه و ساير زمينه‌ها محسوب مي‌شود».
«ماريس پيِن» وزير امور خارجه استراليا نيز امروز (شنبه) در واکنش به بازگشت سفير فرانسه در اين کشور گفت: «استراليا نا اميدي عميق فرانسه از تصميم ما را درک مي‌کند که در راستاي بر اساس منافع روشن امنيت ملي ما اتخاذ شده است».
«ند پرايس» سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا نيز در واکنشي تأکيد کرد پاريس «متحد حياتي» واشنگتن بوده و در روزهاي آتي گفت‌وگوهايي براي حل اختلافات صورت خواهد گرفت.
با اين حال «جوزپ بورل» مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در دفاع از فرانسه گفت: «ما بايد بتوانيم همانند ديگران، با اتکا به خود توان بقا داشته باشيم. اين را درک مي‌کنم که دولت فرانسه تا چه اندازه بايد نا اميد شده باشد».
بورل درباره اين طرح گفت، اتحاديه اروپا از معاهده همکاري ميان آمريکا، انگليس و استراليا اطلاعي نداشته و مشورتي با بروکسل انجام نگرفته است. اين مسئله نشان مي‌دهد که اتحاديه اروپا بايد سياست خارجي قاطعانه‌تري داشته باشند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar