فارس/ وزیر امور خارجه چین گفت، هرگونه تلاش برای سرکوب کشورهای در حال توسعه با هر روشی، محکوم به شکست است.

«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین روز یکشنبه با همتای خود در کشور آفریقایی نیجر به‌صورت تلفنی گفت‌وگو کرد.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «سی‌جی‌تی‌اِن»، وزیر امور خارجه چین در این تماس تلفنی تأکید کرد، هرگونه تلاش برای سرکوب کشورهای در حال توسعه با هر روشی، محکوم به شکست است.

وانگ یی افزود، هر کشوری این حق را دارد که برای توسعه خود تلاش کند و احیای جامع کشورهای در حال توسعه، یکی از نشانه‌های مهم پیشرفت جامعه بشری است.

او با اشاره به اینکه توسعه‌یافتگی شاه‌کلید رسیدگی به تمام مشکلات یک کشور است گفت، چین مشتاق است تجربیات خود در زمینه‌ کشورداری را با نیجر و دیگر کشورهای در حال توسعه به اشتراک بگذارد.

در ادامه، وزیر امور خارجه نیجر نیز ضمن قدردانی از تلاش چین در راستای پیشرفت جامعه بشری گفت، کشورش مشتاق است روابط با چین را در زمینه‌های مختلف گسترش دهد تا به مثالی از دوستی چین و کشورهای آفریقایی تبدیل شود.

دولت چین  برخلاف آمریکا و متحدانش بر لزوم چندجانبه‌گرایی در جهان معتقد بوده و تلاش واشنگتن برای ایجاد جهانی تک قطبی و زورگویی به کشورهای مستقل را محکوم کرده است.

«شی جین‌پینگ» رئیس جمهور چین روز سه‌شنبه در جریان سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «چین به هیچ کشوری حمله نکرده و نخواهد کرد، زورگویی نمی کند و به دنبال هژمونی نیست».

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar