روزنامه جوان/ کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق می‌گوید که نتایج اعلام شده در انتخابات عراق نهایی نیست و ممکن است تغییر اساسی و گسترده کند. در حالی که بحث‌ها درباره تقلب انتخاباتی بالا گرفته، نتایج اعلام شده نشان می‌دهد حتی اگر نتایج نهایی با نتایج اولیه هم یکسان باشد، میزان آرای هیچ کدام از ائتلاف‌های سیاسی، آنقدر بالا نیست که قادر به تشکیل فراکسیون بزرگ‌تر در پارلمان باشند.
کمیسیون عالی انتخابات عراق روز پنج شنبه تأیید کرد که نتایج اولیه انتخابات قابل تغییر است، ولی تحت تأثیر فشار‌ها قرار نخواهد گرفت. «حسن سلمان» مدیر بخش اطلاعات و ارتباطات کمیسیون عالی انتخابات عراق پذیرفته که نتایج اولیه خیلی زود اعلام شده، با این حال گفته که اعلام زودهنگام نتایج طبق تصمیمات کمیسیون بوده که بایستی نتایج اولیه ظرف ۲۴ ساعت و یک روز پس از برگزاری انتخابات اعلام می‌شد. سخنگوی کمیسیون انتخابات از دریافت ۳۵۶ شکایت انتخاباتی خبر داده و تأیید کرده که «نتایج اولیه قابل تغییر است و باید منتظر نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ماند.» او اشاره نکرده که نتایجی که بر اساس برخی گزارش‌ها امروز اعلام خواهد شد، چقدر با آرای اولیه تفاوت دارد، ولی «عماد جمیل» یک عضو کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق به شبکه «فرات‌نیوز» گفته که به احتمال زیاد نتایج آرای انتخابات زودهنگام پارلمانی «تغییر اساسی و گسترده» کند. در پی تشدید اعتراضات به شمارش و اعلام آرا، کمیسیون عالی مستقل انتخابات شمارش دستی ۱۴۰ شعبه اخذ رأی را آغاز کرد، ولی بحث‌ها درباره اینکه کل آرا به صورت دستی شمارش شود، تشدید شده، به‌خصوص که بحث‌ها درباره نقش مناقشه‌برانگیز امارات در شمارش نتابج انتخابات بالا گرفته است. سرور‌های دستگاه‌های رایانه‌ای شمارش آرای انتخابات عراق در امارات قرار دارد و از روز پنج شنبه برخی معترضان به نتیجه انتخابات، بحث دستکاری در آرا در این کشور را مطرح کرده‌اند. قبل از انتخابات هم «حسین الهنداوی» مشاور مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر در امور انتخابات گفته بود که به دلیل اینکه دفتر منطقه‌ای شرکت کره‌ای «میرو» سازنده دستگاه‌های شمارش الکترونیکی آرا در امارات است، سرور‌ها را نیز در آن کشور نصب کرده است. «عبدالامیر التعیبان» عضو برجسته ائتلاف «الفتح» و نماینده سابق پارلمان هم در توئیتی نوشته که «نباید اجازه داد، امارات، نتایج انتخابات عراق را دستکاری کند.»
۳ حزب سنی در صف معترضان
بالاگرفتن بحث‌ها در مورد تقلب، باعث شده که «حزب اسلامی عراق»، «ائتلاف عزم» و «حزب اتحاد برای عراق» هم در بیانیه‌ای اعلام کنند نتایج انتخابات پارلمانی روز یک شنبه گذشته را نخواهند پذیرفت. این سه حزب گفته‌اند: «در حالی که ملت بردبار عراق امیدوار بود انتخابات پارلمانی، سرآغاز مرحله جدیدی برای گشوده شدن در‌های امید به رسیدن به یک زندگی ایمن و شرافتمندانه باشد، اما ناگهان دریافتند که این انتخابات با تقلب، تخلف و اشتباهات حرفه‌ای غیرقابل‌توجیهی برگزار شد که در آن اراده و امید رأی‌دهندگان به ایجاد تغییر واقعی در کشورشان، کاملاً نادیده گرفته شد.»
صدری‌ها تنها نمی‌توانند
در حالی که بحث‌ها درباره تقلب انتخاباتی همچنان جریان دارد، مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق از کمیته انتخابات خواسته با جدیت شکایت‌ها را پیگیری کند. با این حال، «نصار الربیعی» رئیس هیئت سیاسی جریان صدر و عضو کمیته مذاکره‌کننده این جریان، اعلام کرد که دولت آتی اجماعی نخواهد بود و فراکسیون صدر به صراحت اعلام خواهد کرد که نامزد آن‌ها برای نخست‌وزیری از جریان صدر خواهد بود. این اظهارنظر باعث شد که جریان صدر در بیانیه رسمی اظهارات مطرح شده او را رد کند و آن را بی‌اساس بخواند. بر اساس نتایج اولیه اعلام شده، جریان صدر با ۷۲ کرسی، بیش از سایر جریان‌ها در پارلمان آتی نماینده خواهد داشت. با این حال، پیش‌بینی‌ها این است که حتی اگر نتایج فعلی هم پایدار بماند، جریان صدر به تنهایی قادر به تشکیل کابینه نیست. «ایاد علاوی» رئیس ائتلاف «الوطنیه» عراق می‌گوید: «دشوار است که یک جبهه خاص بتواند به تنهایی دولت تشکیل دهد. این نظر بسیاری از نیرو‌های سیاسی است.» «عمار حکیم»، رئیس ائتلاف نیرو‌های ملی عراق هم با «عادل عبدالمهدی»، نخست‌وزیرسابق ملاقات و درباره ایجاد «انسداد سیاسی» هشدار داده؛ موضوعی که به گفته او مرجعیت عالی دینی از آن حذر می‌دهد. برخی منابع رسانه‌ای عراقی به نقل از «عالیه نصیف» از رهبران ائتلاف دوله‌القانون اعلام کردند که با هم‌پیمانی ائتلاف‌های الفتح، دوله‌القانون و سایر گروه‌های سیاسی، یک ائتلاف جدید با ۸۵کرسی پارلمانی تشکیل شده است. ائتلاف جدید و بزرگ‌تر شامل ائتلاف الفتح، ائتلاف دوله‌القانون و سایر گروه‌های سیاسی است که این امر موجب بازگشت آن به عرصه مذاکره برای تشکیل دولت جدید عراق خواهد شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar