فارس/ سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه در واکنش به گزارشی مبنی بر آزمایش موشک فراصوت از سوی چین، گفت چنین آزمایشی نقض هیچ یک از تعهدات بین‌المللی پکن نیست و مشابه اقداماتی است که آمریکا انجام می‌دهد.

 
کرملین امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد که آزمایش گزارش‌شده سلاح فراصوت توسط چین هیچ یک از تعهدات بین‌المللی پکن را نقض نکرده، هیچ تهدیدی برای روسیه ندارد و در ادامه اقدامات مشابه ایالات متحده بوده است. 

به گزارش رویترز، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت: چین در چارچوب تعهدات بین‌المللی خود سیستم‌های تسلیحاتی‌اش را توسعه می‌دهد.

پسکوف افزود: به هیچ‌وجه روسیه تعهدات خود در زمینه کنترل تسلیحات را نقض نمی‌کند و ما تنها اقداماتی را برای اطمینان از امنیت خود در میان اقداماتی که ایالات متحده تحت برنامه دفاع موشکی خود انجام می‌دهد، انجام می‌دهیم.

 مقام ‌های ارشد دولت آمریکا روز دوشنبه گفتند که ایالات متحده نگران فناوری موشک‌های ابرفراصوت و کاربردهای نظامی آن توسط چین و روسیه است.

«رابرت وود»، نماینده آمریکا در امور خلع سلاح اتمی در مقر سازمان ملل در ژنو پس از گزارشی مبنی بر آزمایش موشکی چین، در جمع خبرنگاران گفت: «ما نگران این هستیم که چین در زمینه ابرفراصوت چه کار  می‌کند.»

این اظهارات پس از گزارش نشریه «فایننشال تایمز» در خصوص آزمایش موشک فراصوت توسط پکن مطرح شد، ادعایی که چین آن را رد کرد.

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت خبر فایننشال تایمز اشتباه بوده و پکن یک فضاپیما را مورد آزمایش قرار داده، نه یک موشک فراصوت. سخنگوی وزارت امور خارجه چین همچنین متذکر شد برخلاف ادعای فایننشال تایمز، این آزمایش در ماه ژوئیه انجام شده است.

نشریه فایننشال تایمز شامگاه شنبه گزارش داد که چین در ماه اوت یک فروند موشک مافوق صوت با قابلیت حمل کلاهک اتمی را آزمایش کرده که قبل از سرعت گرفتن به سمت هدف، کره زمین را دور زد و این نشان‌دهنده قابلیت فضایی پیشرفته‌ای بود که جامعه اطلاعاتی آمریکا را شگفت زده کرد.

«لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا نیز روز دوشنبه گفت واشنگتن از نزدیک در حال بررسی توسعه سیستم‌های تسلیحاتی پیشرفته چین است. وی از اظهارنظر مستقیم در خصوص گزارشی مبنی بر آزمایش یک موشک ابرفراصوت چین با قابلیت حمل کلاهک اتمی خودداری کرد.

ایالات متحده و روسیه هر دو سلاح‌های ابرفراصوت را آزمایش کرده‌اند. این جنگ‌افزارها موشک‌هایی هستند که بیش از پنج برابر سرعت صوت پرواز می‌کنند و تشخیص و دفع آنها ‌بسیار دشوار است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar