تسنیم/ یک موسسه بین‌المللی اهداف حمایت رژیم صهیونیستی از ولیعهد سعودی پس از قتل جمال خاشقجی را فاش کرد.


یک موسسه بین‌المللی اهداف حمایت رژیم اسرائیل از «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی را پس از انتقاد شدید آمریکا و بین‌المللی از وی به خاطر قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی در سه سال گذشته فاش کرد.

«جاناتان هافمن» محقق این موسسه اعلام کرد شبکه روابط اسرائیل از جمله « جاش بلوک» مدیر عامل سابق گروه لابی پروژه اسرائیل برای دفاع از بن سلمان در پی قتل خاشقجی تلاش زیادی کرد.

وب سایت سعودی لیکس در گزارشی نوشت که این موسسه اعلام کرد که اسرائیل، عربستان سعودی، امارات متحده عربی ، مصر و دیگر کشورها مدتهاست که به دنبال منافع خود در سیاست‌های واشنگتن در منطقه هستند.

برای کشورهای عربی ، منافع آنها مدتها بر حفظ قدرت مطلق در داخل و سرکوب‌ افکارعمومی، حمایت از ژئوپلیتیک منطقه‌ای و ایالات متحده در خاورمیانه به عنوان ضامن امنیت آن‌ها متمرکز بوده است. اما اسرائیل ، علاوه بر حفظ وضع موجود منطقه‌ای، در حال حاضر به دنبال عادی سازی روابط با کشورهای عربی است تا افکار عمومی عرب و مسئله فلسطین را به حاشیه براند. اسرائیل با این توافقنامه‌های عادی سازی که با حمایت «دولت ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا صورت گرفت به دنبال این است که از یک حصار امنیتی پیچیده در برابر ایران سود ببرد.

عناصر شبکه اسرائیلی نیز در پی قتل جمال خاشقجی تلاش‌های زیادی برای دفاع از محمد بن سلمان انجام دادند. به عنوان مثال ، جاش بلوک در توییتر خود خاشقجی را «متحد تروریستی افراطی اسلامی» خواند و گفت وی فردی نزدیک به اسامه بن لادن ، داعش بود و می‌خواست عربستان سعودی را سرنگون کند.

قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی موجب شکل‌گیری بحران جدیدی برای عربستان سعودی شد .در حالی‌که بسیاری از کشورها علیه این جنایت موضع سختی را اتخاذ کردند و خواستار مجازات آمران و عاملان قتل خاشقجی شده‌اند؛ برخی از بازیگران و سران کشورها که عزل بن سلمان را تهدیدی برای منافع خود قلمداد می‌کنند، سعی کرده‌اند با اتخاذ روش‌های متعدد از برکناری وی ممانعت به عمل آورند. از جمله بازیگرانی که عزل بن سلمان را در راستای منافع خود نمی‌داند و سعی کرده در پرونده خاشقجی از محمد بن سلمان حمایت نماید، اسرائیل است.

روابط ریاض وتل‌‌آویو که تا قبل از روی کار آمدن «ملک سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان و به قدرت رسیدن محمد بن سلمان، پنهانی و مخفی بود با حمایت و پشتیبانی ولیعهد جوان در مسیر عادی‌سازی آشکار قرار گرفته است. روابط این دو طرف اخیراً از لحاظ امنیتی و اقتصادی و حتی اطلاعاتی پیشرفت بسیاری داشته، پیش از این مقامات دو رژیم دیدارهای متقابلی داشته‌اند و حریم هوایی عربستان به روی هواپیماهای اسرائیلی باز شده است. در حال حاضر اسرائیل، عربستان سعودی را متحدی راهبردی برای خود می‌داند که می‌بایست روابطش را با آن تقویت کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar