فارس/ وزارت خارجه چین امروز (دوشنبه) اعلام کرد «وانگ یی» وزیر خارجه چین و مشاور دولت این کشور قرار است با هیاتی از دولت موقت افغانستان در سفر دو روزه خود به قطر دیدار کند.

به گفته «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت خارجه چین، دو طرف قرار است در خصوص آخرین وضعیت در افغانستان و نگرانی‌های مشترک در تاریخ ۲۵ تا ۲۶ اکتبر (سوم و چهارم آبان) گفت‌وگو کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست خبری در پکن گفت: چین به عنوان همسایه و شریک سنتی افغانستان همیشه از گفت‌وگو و تماس برای هدایت پیشبرد مثبت وضعیت در افغانستان حمایت کرده است.
در ماه ژوئیه‌ هفته‌ها پیش از تصرف کابل توسط طالبان هم وزیر خارجه چین با این گروه در شهر تیانجین در شمال چین دیدار کرد. در این دیدار، چین گفت که انتظار دارد طالبان نقش مهمی در روند صلح افغانستان و همچنین بازسازی این کشور ایفا کنند.
«عبدالغنی برادر» از بنیان‌گذاران گروه طالبان و معاون نخست‌وزیر دولت موقت افغانستان، از جمله افراد حاضر در هیاتی بود که با این مقام چینی دیدار کرد.
سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که امیدوار است طالبان گروه ترکستان شرقی را سرکوب کند زیرا تهدیدی مستقیم برای امنیت ملی چین است.
چین پس از آن که دولت موقت طالبان معرفی شد، از اعطای ۳۱ میلیون دلار کمک اضطراری شامل واکسن کرونا به افغانستان خبر داد. طالبان چین را شریک اصلی خود در بازسازی افغانستان خوانده است.
چین همچنین از معدود کشورهایی بود که پس از کنترل طالبان بر کابل سفارتخانه خود را در این شهر حفظ کرد.
در روزهای اخیر، کشورهای بیشتری پس از تردیدهای اولیه با طالبان آغاز به همکاری کرده‌اند.
امروز (دوشنبه) وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه گروه طالبان باید گام‌های شجاعانه‌ای در تشکیل دولت فراگیر بردارد، گفت برداشت وی این است که سازمان ملل آمادگی دارد تا تحریم‌ها علیه این گروه را لغو کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar