logo

طالبان: به رسمیت شناخته نشدن ما دامن جهان را می‌گیرد

منبع
ايسنا
بروزرسانی
طالبان: به رسمیت شناخته نشدن ما دامن جهان را می‌گیرد

ایسنا/ طالبان بار دیگر، از آمریکا و دیگر کشورهای جهان، خواستار به رسمیت شناختن دولتش شده و گفت که به رسمیت شناخته‌ نشدن و ادامه انسداد دارایی‌های افغانستان در خارج از کشور، نه تنها برای افغانستان، بلکه برای تمام جهان مشکلاتی در پی خواهد داشت.

به نقل از رویترز، از ماه اوت که طالبان قدرت را به دست گرفت، هنوز هیچ کشوری دولت طالبان را به رسمیت نشناخته و میلیاردها دلار دارایی و بودجه‌های این کشور در خارج از افغانستان مسدود شده است؛ این در حالی است که افغانستان درگیر بحران‌های شدید اقتصادی و انسانی است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در نشستی خبری گفت: پیام ما به آمریکا این است که اگر این به رسمیت شناخته نشدن ادامه یابد، مشکلات افغانستان نیز ادامه خواهد یافت؛ اکنون، این (فقط) مشکل افغانستان است، اما می‌تواند به مشکل منطقه و (نهایتا) تمام جهان تبدیل شود.

وی خاطرنشان کرد که دلیل درگیری جنگ بین طالبان و آمریکا در گذشته نیز به این دلیل بود که طرفین روابط رسمی دیپلماتیک نداشتند.

آمریکا در سال 2001، در پی حملات 11 سپتامبر و خودداری دولت وقت طالبان از استرداد اسامه بن لادن، رهبر القاعده به آمریکا، به افغانستان حمله کرد.

مجاهد گفت: آن مسائل که منجر به جنگ شد، می‌توانست با مذاکره و سازش سیاسی بر طرف شود.

وی در ادامه، به رسمیت شناخته شدن را حق مردم افغانستان دانست.

اگرچه هنوز هیچ کشوری دولت طالبان را به رسمیت نشناخته است، اما تاکنون مقامات ارشد چندین کشور با رهبری این گروه در داخل و خارج از افغانستان دیدار کرده‌اند.

آخرین دیدار از دیدارهای مذکور، سفر روز شنبه رشید مردوف، وزیر خارجه ترکمنستان به کابل بود؛ سفری که در آن، به گفته مجاهد در توییتر، اجرای سریع طرح خط لوله گاز ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند بررسی شد.

همچنین "وانگ یی" وزیر امور خارجه چین، با مقامات طالبان، در قطر دیدار کرد. مجاهد درباره این دیدار گفت که چین وعده داده است از زیرساخت‌های حمل و نقل افغانستان حمایت مالی به عمل آورده و مسیر صادرات کابل به بازارهای چین از طریق کشورهمسایه، پاکستان را فراهم آورد.

مجاهد همچنین به تفصیل درباره گذرگاه‌های مرزی، بخصوص مرز پاکستان صحبت کرد که در روزهای اخیر شاهد تظاهرات و تعطیلی‌های مکرر بوده است. این گذرگاه‌های مرزی برای افغانستان، که در خشکی محصور است، بسیار مهم هستند.

وی در انتها گفت که گفت‌وگوهایی جدی پیرامون این مسئله، با وزیر خارجه پاکستان که هفته گذشته به کابل سفر کرده بود، صورت گرفته است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره