باشگاه خبرنگاران/ رئیس جمهور چین از اهدای یک میلیارد دوز واکسن کرونا به کشورهای آفریقایی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین امروز (دوشنبه) اعلام کرد یک میلیارد دوز واکسن کووید۱۹ را به کشورهای آفریقایی اهدا می کند.
وی در یک سخنرانی ویدئویی در نشست سران چین و کشورهای آفریقایی که در داکار، پایتخت سنگال برگزار شد، از ارائه مقادیر زیادی واکسن به کشورهای آفریقایی خبر داد.
او گفت که کشورش ۶۰۰ میلیون دوز به طور مستقیم اهدا خواهد کرد و ۴۰۰ میلیون دوز نیز از منابع دیگر مانند سرمایه گذاری در سایت‌های تولید، تامین خواهد شد.
وعده شی جین پینگ، رئیس جمهور چین بخشی از نشست بین چین و کشور‌های آفریقایی با تاکید بر تجارت و امنیت است.
به گفته سفیر چین در داکار، پکن سرمایه گذاری زیادی در آفریقا انجام می‌دهد و با تجارت مستقیم به ارزش بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹، بزرگترین شریک تجاری این قاره است.
شی در این اجلاس گفت: ما باید با هم به مبارزه علیه کووید ادامه دهیم. ما باید حفاظت از مردم خود را در اولویت قرار دهیم و شکاف واکسیناسیون را ببندیم.
گفتنی است میزان واکسیناسیون در آفریقا در مقایسه با سایر نقاط جهان پایین بوده است و بسیاری از کشور‌ها به دلیل کمبود امکانات تولید محلی و هزینه‌های گزاف خرید انبوه، تنها وابسته به واکسن‌های اهدایی خارجی بوده اند.
پیدایش سویه جدید ویروس کرونا موسوم به «اُمیکرون» نگرانی‌ها را در مورد ادامه وضعیت همه‌گیری و افزایش آمار مرگ‌ومیر افزایش داده است. جلسه اضطراری گروه هفت در خصوص تحولات گونه جدید ویروس کرونا اواخر امروز برگزار خواهد شد.
امروز ژاپن ورود مسافران خارجی به کشور خود را ممنوع اعلام کرد. ایتالیا، آلمان و انگلیس نیز مرز‌های هوایی خود را بر روی شش کشور آفریقایی بسته اند. هرچند وزیر بهداشت آفریقای جنوبی از محدودیت‌های پروازی اعمال شده اظهار ناخشنودی کرده و گفته است چنین امری ضربه بزرگی به اقتصاد آفریقای جنوبی خواهد زد.
سازمان جهانی بهداشت نیز هشدار داده است احتمال شیوع بیشتر این سویه در سطح جهانی بالا است و کشور‌ها باید پوشش واکسیناسیون کووید-۱۹ را در میان گروه‌های با اولویت بالای خود تسریع کنند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar