باشگاه خبرنگاران/ رئیس جمهور بلاروس گفت اقتصاد مینسک تحت فشار‌های خارجی بی سابقه‌ای است که ناشی از تحریم‌های اعمال شده از سوی کشور‌های غربی است.
 
به نقل از تله تریدر، الکساندر لوکاشنکو، تاکید کرد که اقتصاد کشورش تحت فشار‌های خارجی بی سابقه‌ ناشی از تحریم‌های اعمال شده از سوی کشور‌های غربی است که علیه ده‌ها فرد و نهاد حامی دولت  وی اعمال شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری دولتی بلتا، لوکاشنکو بر برنامه دولت برای کاهش تورم از ۱۰.۵ درصد به ۶ درصد در سال آینده تاکید  کرد و گفت: «اقتصاد ما در مقیاس و عمق بی سابقه‌ای تحت فشار خارجی قرار گرفته است و لفاظی‌های تهاجمی علیه مینسک همچنان ادامه دارد. »

طی هفته‌های اخیر و به علت هجوم مهاجران و پناهجویان به مرز لهستان، مقامات این کشور مرز را بر مهاجران بسته و بلاروس را مسئول این اتفاق دانستند. تنش‌ها بین دو کشور شدت گرفته و به حدی رسیده که کشور‌های اروپایی و روسیه را ناچار به ورود به این مسأله کرده است. در جریان سیاست‌های دولت لوکاشنکو، تحریم‌های بین المللی علیه بلاروس وضع شده و مقامات بین الملل خواهان تغییر مواضع مینسک هستند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: اتحادیه اروپا تحریم‌های خود را که شامل خطوط هوایی، آژانس‌های مسافرتی و سایر افرادی که در انتقال مهاجران به بلاروس دخیل هستند، افزایش می‌دهد.

این در حالی است که وزیر امور خارجه بلاروس نیز اعلام کرد که مینسک به اطلاع اتحادیه اروپا رسانده است که تحریم‌های این اتحادیه غیر سازنده هستند. وزارت امور خارجه بلاروس تاکید کرد که ادعا‌ها درباره این که مینسک به مهاجرت غیرقانونی ترغیب کرده، بی معنی است.

پیشتر لوکاشنکو در واکنش به این اقدامات آمادگی خود را برای توقف ترانزیت منابع انرژی به اروپا در صورتی که لهستان به تهدیدات خود مبنی بر بسته شدن مرز عمل کند، ابراز کرده بود، تصمیمی که به گفته روسیه در واکنش به تهدیدات بین المللی علیه این کشور مطرح شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar