تسنیم/ منابع عراقی از نشست جدیدی که میان احزاب چارچوب هماهنگی شیعی و رهبر جریان صدر اینبار در نجف برگزار خواهد شد، خبر دادند.

دو سیاستمدار عراقی که یکی نزدیک «عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق است از رایزنی‌های گسترده جاری برای برگزاری نشستی در شهر نجف خبر دادند و اعلام کردند که ترتیب دهندگان این حرکت به دنبال آن هستند که این نشست طی روزهای آتی با حضور افراد شرکت کننده در نشست روزپنجشنبه گذشته بغداد، برگزار شود.

یکی از این دو منبع  به العربی الجدید گفت: در این نشست همان موضوعاتی مورد بحث قرار خواهد گرفت که همه به دنبال بحث و بررسی آن هستند.

به گفته این منابع این نشست در منزل مقتدی صدر در بخش قدیمی نجف برگزار خواهد شد.

به گفته این منابع ، احتمالا «نوری المالکی» رئیس ائتلاف دولت قانون و« قیس الخزعلی» دبیر کل عصائب اهل الحق عراق در این نشست  شرکت نخواهند کرد.

این درحالی است که «عصام حسین» از رهبران جریان صدر  از رایزنی میان بیت شیعی برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها سخن گفت و افزود: روابط میان «هادی العامری» رئیس ائتلاف فتح و مقتدی صدر رهبر جریان صدر بسیار عالی و محکم است.

وی بیان کرد: العامری به دنبال نزدیک کردن دیدگاه‌ها میان چارچوب هماهنگی متشکل از احزاب شیعی و جریان صدر است.

عصام حسین گفت: رایزنی‌ها برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها با هیئت هماهنگی گروه‌های شیعی جریان دارد و «هادی العامری» رئیس ائتلاف فتح رهبری این تلاش‌ها برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها و ائتلاف جدید را برعهده دارد.

وی افزود: هیئت هماهنگی گروه‌های شیعی به تلاش‌های خود برای تشکیل دولت توافقی با بقیه طرف‌ها ادامه می‌دهد.

همزمان «محمد الصیهود» عضو ائتلاف دولت قانون گفت که دیدار گروه‌های چارچوب هماهنگی شیعی با مقتدی صدر سرآغاز مرحله جدید و تسریع کننده تشکیل دولت آینده است.

«علی الفتلاوی» عضو ائتلاف فتح عراق گفت: «هادی العامری» رئیس ائتلاف فتح سند و مدارک تایید کننده دستکاری در انتخابات را روی میز دستگاه قضایی گذاشته است و امید می‌رود که قوه قضاییه رعایت انصاف را کند و موضع نهایی را اتخاذ کند.

همچنین «محمد البیاتی» از رهبران ائتلاف فتح عراق هم گفت: نشست خبری «هادی العامری» به مثابه پیامی به دستگاه قضایی  و دادگاه فدرال بود که ما تقلب و دستکاری در انتخابات را به اطلاع شما رساندیم و حامیان ما منتظر تصمیم منصفانه شما هستند.

وی افزود: از این به بعد دیگر مخفی کردن شواهد فایده‌ای ندارد و همه کسانی که شواهدی درباره تقلب دارند باید آنرا نمایان سازند.

«کاطع الرکابی» نماینده ائتلاف دولت قانون هم گفت: قوه قضاییه بالاترین مرجع رسیدگی است و ما اعتماد کامل به آن در زمینه بررسی نتایج انتخابات و بررسی شکایات مطرح شده درباره دستکاری در انتخابات داریم.

وی افزود: دادگاه ملزم به زمان خاصی در تایید یا عدم تایید نتایج انتخابات نیست و همین سبب می‌شود که با خیالی آسوده به شکایات رسیدگی و آنگاه نتایج نهایی را تایید کند.

«ولید السهلانی» عضو ائتلاف فتح عراق هم گفت: هیئت هماهنگی گروه‌های شیعی به طور آشکار اعلام کرده است که نتایج انتخابات را بر نمی‌تابد.

وی افزود: افراد حاضر در هیئت هماهنگی شیعیان از شخصیت‌های سیاسی و دینی مهم هستند و عدم پذیرش نتایج از سوی آنها موضوعی طبیعی به سبب تخلف روی داده، محسوب می‌شود.

السهلانی گفت: هیئت هماهنگی گروه‌های شیعی همه ادله خود را به دادگاه فدرال فرستاده است  و منتظر احقاق حق و بازگشت آرای به سرقت رفته است. دادگاه فدرال نقاط ضعف کمیساریای عالی انتخابات را برملا خواهد کرد و حق شهروندان و نامزدهایی که آراء آنها به سرقت رفته است را برمی‌گرداند.

وی بیان کرد: هیئت هماهنگی گروه‌های شیعی هم اکنون در عرصه سیاسی بزرگ هستند؛ اما بحث فراکسیون اکثریت باید پس از پایان رسیدگی به نتایج انتخابات از سوی دادگاه فدرال مشخص شود.

رایزنی خمیس خنجر با مسعود بارزانی
«مسعود بارزانی»، رئیس حزب دموکرات کردستان با «خمیس الخنجر»، رئیس ائتلاف «عزم» دیدار و درباره اوضاع سیاسی عراق و منطقه و تهدیدات امنیتی رایزنی کرد.

شفق نیوز اعلام کرد که در این دیدار دو طرف درباره اوضاع سیاسی عراق و منطقه، آخرین تحولات و تهدیدات امنیتی تبادل نظر کردند.

بارزانی و الخنجر در پایان درباره انتخابات پارلمانی اخیر عراق و معادلات سیاسی جدید در فرایند سیاسی عراق رایزنی کردند.

توافق کُردها برای تشکیل ائتلاف واحد درباره روند تشکیل دولت
«سلیم همزه»، نماینده پیشین پارلمان عراق از توافق اولیه برای تشکیل ائتلاف کُردی واحد برای گفتگو با بغداد درباره روند تشکیل دولت خبر داد.

همزه به الفرات گفت: گروه‌های کُردی به صورت اولیه بر سر تشکیل جبهه یا ائتلاف واحد به ریاست حزب دموکرات و اتحادیه میهنی کردستان عراق توافق کرده‌اند.

وی افزود: این ائتلاف با مشارکت همه گروه‌های کُردی خواهد بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar