فارس/ رئیس جمهور جمهوری آذربایجان روز دوشنبه گفت که از زمان جنگ ۴۴ روزه بر سر منطقه قره باغ در سال ۲۰۲۰، هیچ نتیجه ملموسی در روابط بین باکو و ایروان حاصل نشده است.

به نوشته روزنامه «دیلی صباح» «الهام علی اف» رئیس جمهور جمهوری آذربایجان گفت: «اگرچه در شش ماهه نخست سال جاری گام‌های خاصی در جهت عادی‌سازی روابط آذربایجان و ارمنستان برداشته شد، اما متاسفانه هنوز نتایج ملموسی حاصل نشده است. با وجود اینکه یک سال و هشت ماه از جنگ می گذرد، متاسفانه ارمنستان هنوز به تعهداتی که مجبور به انجام آن بوده عمل نکرده است.»

علی اف گفت که اولین نشست گروه‌های کاری در مورد تحدید حدود یک تحول مثبت بود، اما این تنها به لطف آذربایجان امکان پذیر شد.

وی اظهار داشت: «طرف ارمنستانی تمایل خاصی به این کار نداشت. اما اولین جلسه برگزار شد. البته این جلسه بیشتر جنبه معارفی داشت. جلسه دوم برای ماه آینده برنامه ریزی شده است. من معتقدم که جلسه دوم به بحث در مورد موضوعات خاص اختصاص خواهد داشت.»

علی اف با اشاره به آنچه که به عنوان یکی دیگر از تحولات مثبت توصیف کرد،  تاکید کرد که ارمنستان به طور رسمی پنج اصل اساسی را که اساس یک معاهده صلح را تشکیل می‌دهد پذیرفته است، افزود: این موضوع با چندین کشور همسایه از جمله ترکیه، روسیه و ایران نیز مورد بحث قرار گرفت.»

وی افزود: «باز هم آذربایجان ابتکار عمل را مطرح کرد، ما هستیم که این پنج اصل را توسعه داده‌ایم و اگر این ابتکار را به عهده نمی‌گرفتیم تا به امروز در این مسیر پیشرفتی حاصل نمی‌شد.»

به گفته علی اف، قرار است وزیران خارجه دو کشور فردا  سه شنبه با یکدیگر دیدار کنند.

علی اف گفت: «این اولین دیدار بین وزرا خواهد بود و ما مشتاقانه منتظر نتایج این نشست هستیم. من چندین دیدار با نخست وزیر ارمنستان داشته‌ام، نمایندگان آذربایجان و ارمنستان نیز دیدار داشته اند. اما ملاقاتی بین وزرای خارجه صورت نگرفته است، این اولین جلسه از این قبیل خواهد بود.»

وی ادامه داد: با وجود گذشت یک سال و هشت ماه از جنگ، هیچ اتفاق مثبت دیگری ثبت نشده است.

علی اف گفت که ایروان از پرداختن به موضوعات مشخص شده در بیانیه امضا شده در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰ خودداری می‌کند که نشان دهنده تسلیم ارمنستان به عنوان طرف شکست خورده در جنگ است که تعهدات خاصی دارد. یکی از آنها خروج نیروهای مسلح ارمنستان از قره باغ است. این موضوع تا به امروز حل نشده است. ما بارها این موضوع را مطرح کرده‌ایم اما ارمنستان مدام آن را به تعویق می‌اندازد.

وی ادامه داد: «در حال حاضر اواسط ماه اوت است، اما این موضوع هنوز حل نشده است. ماندن نیروهای مسلح ارمنستان در خاک آذربایجان کاملا غیرقابل قبول است. ما کشوری پیروز هستیم و تمامیت ارضی خود را احیا کرده‌ایم.»

طبق توافق آتش‌بس نهم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۹ آبان ۱۳۹۹) که به امضای «نیکول پاشینیان»، نخست وزیر ارمنستان، الهام علی اف رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه به جنگ بر سر منطقه قره باغ کوهستانی پایان داد، روسیه به عنوان میانجی این توافق نقش‌آفرینی کرد و حضور نیروهای حافظ صلح روس طبق همین توافق انجام شده است.

این دو کشور بارها مدعی نقض آتش بس از سوی طرف مقابل شده اند. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar