فارس/ منابع آگاه عراقی از دیدار امروز رئیس ائتلاف الفتح در پارلمان عراق و رهبر جریان صدر خبر دادند.

یک منبع آگاه عراقی از دیدار امروز (پنجشنبه، ۱۸ آگوست)، «هادی العامری» رئیس ائتلاف الفتح در پارلمان عراق با «سید مقتدی الصدر» رهبر جریان صدر در منطقه «الحنانه» واقع در نجف اشرف، طی چند ساعت آینده، خبر داد.

وی در گفت‌وگو با وبگاه «المعلومه» تصریح کرد: «اطلاعات تایید شده حاکی از آن است که هادی العامری، رئیس ائتلاف الفتح، ظرف چند ساعت آینده با سید مقتدی الصدر، رهبر جریان صدر دیدار خواهد کرد».

این منبع بدون اشاره به جزئیات بیشتر، تصریح کرد که العامری به عنوانی یکی از رهبران ارشد کمیته هماهنگی شیعیان موسوم به «الاطار التنسیقی» (چارچوب هماهنگی)،  آن‌چه در نشست دیروز موسوم به «گفت‌وگوی ملی»در بغداد، مطرح و بررسی شد را به سید مقتدی الصدر اطلاع خواهد داد.

نشست رهبران گروه‌های سیاسی عراق در کاخ نخست‌وزیری به دعوت شخص «مصطفی الکاظمی» برگزار شد اما جریان صدر و ائتلاف «قوی التغییر الدیمقراطیة» از حضور در این نشست اجتناب ورزیدند.
از سوی دیگر، «جاسم الموسوی» نماینده ائتلاف دوله القانون، امروز گفت که یکی از خروجی‌های نشست روز چهارشنبه چارچوب هماهنگی و سایر گروه‌های سیاسی در کاخ نخست‌وزیری، دعوت از جریان صدر برای شرکت در نشست‌های آتی بود. 

وی با بیان اینکه «شرکت جریان صدر در نشست‌ها به ایجاد توازن در روند سیاسی و تشکیل دولت و آینده کمک می‌کند»، تأکید کرد که «چارچوب هماهنگی به اصل عدم به حاشیه راندن هیچ یک از طرف‌های سیاسی که به دنبال پایان دادن به بن‌بست سیاسی ایجاد  شده در کشورند، معتقد است».

طی روزهای اخیر، اخبار و گزارش‌های متعددی در خصوص تلاش العامری برای رفع تنش موجود میان سید مقتدی الصدر و مسئولان چارچوب هماهنگی منتشر شده است. رهبر ائتلاف الفتح از ابتدای هفته جاری با مقامات سیاسی مختلفی از جمله مقامات منطقه کردستان دیدار و گفت‌وگو کرده و بر ضرورت نشستن بر سر میز مذاکرات برای پشت سر گذاشتن بحران سیاسی کنونی این کشور تاکید کرده است.

شنبه پیش یک منبع در چارچوب هماهنگی از دیدار قریب الوقوع سید مقتدی الصدر رهبر جریان صدر و هادی العامری رئیس ائتلاف الفتح خبر داد و گفت که این دیدار احتمالا اواخر هفته جاری صورت خواهد گرفت؛ زیرا «رابطه العامری با رهبر جریان صدر خوب است و طی برهه گذشته، خطوط ارتباطی مستقیم با دفتر صدر، قطع نشد».

وی خبر داد که العامری طی چند ماه گذشته در تلاش بوده است مسیرهایی برای گفت‌وگوی چارچوب هماهنگی و جریان صدر ایجاد کرده و از طریق روابط مستحکمی که با همه طرفها دارد، نقش مهمی در فرونشاندن چند بحران ایفا کرد.

این منبع که اشاره‌ای به نامش نشده است، خبر داد که این دیدار در نجف برگزار خواهد شد یا اینکه دست‌کم در مرحله نخست، به صورت تماس تلفنی خواهد بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar