باشگاه خبرنگاران/ نخست وزیر فنلاند می گوید اروپا امروز به اندازه کافی قدرتمند نیست؛ ما بدون آمریکا با مشکل رو به رو خواهیم شد.

سانا مارین امروز (جمعه) ارزیابی کاملا صریحی درباره توانایی‌های اروپا با توجه به جنگ روسیه علیه اوکراین انجام داد و اعلام کرد: اروپا به اندازه‌ای قدرتمند نیست که بتواند به تنهایی مقابل روسیه بایستد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نخست وزیر فنلاند، کشوری که نامزد عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است و به استرالیا سفر کرده است، گفت: حمله به اوکراین از سوی روسیه ضعف‌ها و اشتبا‌های راهبردی اروپا را در برابر مسکو آشکار کرد.

وی با تاکید بر این موضوع که اوکراین باید از هر راهی مورد حمایت قرار گیرد، افزود آمریکا در تامین سلاح، کمک‌های مالی و پشتیبانی انسانی لازم از اوکراین برای مقابله با پیشروی روسیه نقش محوری بازی می‌کند. ما باید مطمئن شویم که توانایی‌های خود را در بخش دفاعی و صنعت دفاعی اروپا تقویت می‌کنیم و می‌توانیم با اوضاع متفاوت رو به رو شویم.

مارین افزود: اروپا از مدت‌ها قبل راهبردی در برابر روسیه برای تقویت روابط اقتصادی و خرید انرژی ترسیم کرده است. ما فکر می‌کردیم که این از جنگ جلوگیری می‌کند، اما مشخص شد این رویکرد کاملا بد بوده است. آن‌ها به روابط اقتصادی اهمیت نمی‌دهند، آن‌ها به تحریم‌ها اهمیت نمی‌دهند، آن‌ها به هیچ چیز اهمیت نمی‌دهند.

فنلاند حدود ۱۰۵ سال پیش استقلال خود را از روسیه به دست آورد و در حالی که ارتش چندان خوبی نداشت، تلفات سنگینی به ارتش شوروی که کمی بعد به این کشور حمله کرده بود، وارد کرد.

 از زمان عضویت خود در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۴، کشور‌هایی مثل استونی و لهستان از دیگر اعضای اتحادیه خواسته اند موضع سختگیرانه‌ای در برابر پوتین داشته باشند، موضعی که از سوی فرانسه، آلمان، ایتالیا و یونان که حامی روابط اقتصادی تنگاتنگ با مسکو هستند، به تعادل کشیده شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar