تسنیم/ وزارت خارجه آمریکا با فروش ۴۲۸ میلیون دلار قطعات هواپیما به تایوان برای ارتقای نیروی هوایی این کشور موافقت کرد.

در این بیانیه آمده است این قطعات مربوط به جنگنده F-16، جت های جنگنده دفاعی بومی تایوان و تمام دیگر هواپیماها و سیستم ها و زیرمجموعه های سیستمی ساخت آمریکاست.

همچنین براساس این بیانیه، فروش این قطعات با هدف نگهداری ناوگان هوایی، ارتقای توانایی ها و ظرفیت های مقابله با تهدیدهای فعلی و آینده و مقابله با عملیات های نظامی مکرر چین درنزدیکی این جزیره، و بهبود توانایی های دفاعی و حمل و نقل که عاملی بسیار مهم برای امنیت منطقه است، صورت می گیرد.

وزیر دفاع تایوان ضمن اعلام تشکر خود، اظهار کرد انتظار می رود روند فروش این تجهیزات طی یک ماه انجام شود.

وی افزود: در حالی که چین تلاش می کند تا فعالیت های نظامی خود در نزدیکی تایوان را عادی جلوه دهد و از زمین و هوا بر تایوان فشار می آورد، فروش این تجهیزات، کمک بسیار زیادی به تایوان خواهد بود.

دفتر ریاست جمهوری تایوان نیز اظهار کرد این هفتمین معامله فروش تسلیحات آمریکا به تایوان است که به تایید دولت بایدن رسیده است و این معامله آخر قدرت جنگی تایوان را افزایش خواهد داد. تایوان همچنان اراده راسخ و توانایی خود برای دفاع از حق حاکمیتش را نشان می دهد و از حاکمیت و امنیت ملی خود دفاع خواهد کرد.

این در حالی است که پکن بارها از واشنگتن خواسته تا فروش تسلیحات به تایوان را متوقف کرده و تحریم هایی را نیز بر تولیدکنندگان تسلیحات آمریکایی اعمال کرده است.

تایوان از سال 1949 توسط دولت محلی اداره می شود و از آن زمان تاکنون تایوان پرچم و نمادهای جمهوری خلق چین را برای خود حفظ کرده اما نمی خواهد تحت حاکمیت چین باشد و معتقد است جمعیت 23 میلیون نفری این جزیره خود باید برای سرنوشتشان تصمیم بگیرند اما دولت چین همواره معتقد است که این جزیره بخشی جدایی ناپذیر از سرزمین مادری چین است و نمی تواند مستقل شود.

تنش ها در تنگه تایوان بین پکن و واشنگتن، زمانی بالا گرفت که نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در اوایل ماه اوت سال جاری، به تایوان سفر کرد. از آن زمان تاکنون پکن رزمایش های متعدد گسترده ای را به منظور هشدار به مقامات واشنگتن و مقامات تایوان، در نزدیکی آب های تایوان برگزار کرده است.

این در حالی است که ژنرال تان کفه سخنگوی وزارت دفاع چین روز گذشته اعلام کرد پکن متعهد است که هر گونه تلاش و طرح و برنامه برای استقلال تایوان را ناکام بگذارد و با آنها مقابله کند.

وی خاطرنشان کرد ما متعهد به حفظ صلح و ثبات در تنگه تایوان هستیم اما از استفاده از زور و اجبار برای حفظ حق خود و اتخاذ اقدامات لازم هیچ ترسی نداریم. ارتش آزادی بخش جمهوری خلق چین، توانایی وظرفیت لازم برای بی اثر کردن و ناکام گذاشتن هر گونه دخالت خارجی و یا طرح استقلال برای تایوان را دارد.

گفتنی است، نیروی هوایی تایوان امکانات و تجهیزات خوبی دارد اما فرسوده است و در مقابل چین توانایی کمی دارد و از زمان سفر نانسی پلوسی به تایوان و آغاز رزمایش های متعدد چین، تایپه ضرورت بازسازی و نوسازی ناوگان هوایی خود را احساس کرد و از آن زمان به دنبال انجام این کار است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar