باشگاه خبرنگاران/ وزیرخارجه عراق تاکید کرد این کشور اجازه نمی‌دهد هیچ سازمانی از داخل خاک عراق تهدیدی برای کشور‌های همسایه باشد.

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره فواد حسین، وزیر خارجه عراق در نشست خبری مشترک با سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر و ایمن الصفدی، وزیر امور خارجه اردن در امان گفت: در این نشست درباره مسائل مورد علاقه سه کشور گفتگو کردیم. سازوکار اقدام مشترک، سازوکاری است که به زمان دولت «عادل عبدالمهدی» برمی گردد و در دولت «مصطفی الکاظمی» نیز دنبال شد و درحال حاضر در دولت «محمد شیاع السودانی» پیگیری می‌شود.
 
 در این نشست درباره برخی مسائل از جمله طرح‌های اقتصادی و نشست سران در بغداد که دومین دور آن بیستم این ماه در امان برگزار می‌شود، گفتگو شد. در نشست‌های امروز ما همچنین به نشست سران عربی و چین که در ریاض برگزار می‌شود اشاره شد. این سازوکار مهمی برای ادامه همکاری به شمار می‌آید که برپایه سیاست خارجی عراق و ایجاد توازن در روابط به ویژه در روابط با کشور‌های همسایه‌های عراق است.
 
او در ادامه گفت: همانطور که گفته شد چالش‌هایی در این روابط وجود دارد و از مرز‌های ملی فراتر رفته است و ما برای حل آن به روابط منطقه‌ای و بین المللی نیاز داریم. این مسائل را بررسی کردیم و در آینده نیز نشست‌هایی چه در بغداد یا مناطق دیگر برگزار می‌کنیم و به نشست سه جانبه در قاهره چشم دوخته ایم. 
 
فواد حسین در پاسخ به سوالی درباره نشست بغداد گفت: این دومین دور نشست‌های اقتصادی و سیاسی به شمار می‌آید و در دور نخست آن ترکیه و ایران نیز شرکت کردند. پیش بینی می‌کنیم در نشست آتی نیز این کشور‌ها شرکت کنند و درباره دخالت‌های خارجی در عراق و راه‌های حمایت از عراق گفتگو خواهد شد. ما به گفتگو با این کشور‌ها برای حل این مشکلات ادامه می‌دهیم.
 
او در پایان تاکید کرد عراق ما تعهداتی دارد و این تعهدات بر اساس قانون اساسی این کشور است مبنی بر اینکه به هیچ سازمانی اجازه نمی‌دهد از خاک عراق برای حمله به کشور‌های همسایه استفاده کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar