ایرنا/ کاخ سفید در واکنش به هشدار کره شمالی درباره اقدام تحریک آمیز واشنگتن در انجام رزمایش هوایی مشترک با کره جنوبی، اعلام کرد: آمریکا قصد خصومت با کره شمالی را ندارد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: ما به روشنی گفته ایم که قصد خصومت آمیزی در قبال کره شمالی نداریم و به دنبال دیپلماسی جدی و پایدار برای رسیدگی به برخی از مسائل نگران کننده دو کشور و منطقه هستیم.

در بیانیه کاخ سفید در این زمینه تاکید می شود که واشنگتن علاقه مند به دیدار با نمایندگان کره شمالی در زمان و مکان مناسب برای آنها است.

سخنگوی کاخ سفید که در گزارش رویترز اشاره ای به نام وی نشده است، افزود: ما با این مفهوم که رزمایش های مشترک با شرکایمان در منطقه، به نوعی اقدامی تحریک آمیز است، مخالف هستیم. این ها تمرین های نظامی عادی هستند که به طور کامل با اقدامات گذشته مطابقت دارند.

وی همچنین گفت: آمریکا به همکاری نزدیک با متحدان و شرکایش برای تضمین صلح و ثبات در این منطقه ادامه خواهد داد. در عین حال به همکاری با متحدان و شرکایمان برای اجرای قطعنامه های شورای امنیت که بازتاب خواسته جامعه بین المللی و محدود کردن توانایی کره شمالی برای پیشبرد برنامه های غیرقانونی تسلیحاتی این کشور و تهدید ثبات منطقه است، ادامه می دهیم.

اظهارات این مقام آمریکایی در واکنش به هشدار اخیر وزارت خارجه کره شمالی مطرح شده که اعلام کرده بود رزمایش های آمریکا و متحدانش، اوضاع در شبه جزیره کره را به منتهی علیه خط قرمز خود رسانده است و تهدید تبدیل این منطقه به «زرادخانه جنگی بزرگ و یک منطقه جنگی پر خطر» را در بر دارد.

در بیانیه وزارت خارجه پیونگ یانگ که خبرگزاری کره شمالی (KCNA) منتشر کرد، آمده است: تا زمانی که واشنگتن سیاست های خصومت آمیز را دنبال می کند، پیونگ یانگ علاقه ای به مذاکره ندارد.

به گزارش ایرنا، آمریکا و کره جنوبی چهارشنبه بر فراز دریای زرد رزمایش هوایی با مشارکت یک بمب‌افکن راهبردی بی-۱بی و جنگنده‌های رادارگریز اف-۳۵ و اف-۲۲ نیروی هوایی ایالات متحده و و جنگنده‌های اف-۳۵ کره جنوبی برگزار کردند.

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا سه شنبه در سفر به سئول گفت که ایالات متحده تجهیزات نظامی پیشرفته‌تری به کره جنوبی ارسال خواهد کرد که جنگنده‌های اف-۳۵ و اف-۲۲ نیز در میان آنها خواهد بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar