برای مشاهده نسخه قدیمی وب سایت کلیک کنید
logo

حذف تصویر ملکه و شاه انگلیس از اسکناس‌های استرالیا

منبع
ايسنا
بروزرسانی
حذف تصویر ملکه و شاه انگلیس از اسکناس‌های استرالیا

ایسنا/ در پی تصمیم بانک مرکزی استرالیا در راستای تغییر دادن تصویر ملکه الیزابت دوم روی اسکناسهای پنج دلاری، تصویری در راستای پاس داشتن فرهنگ و تاریخ بومیان این کشور به جای تصویر چارلز سوم، پادشاه جدید انگلیس روی این اسکناسها چاپ می‌َشود.

به گزارش روزنامه گاردین، تصمیم دولت استرالیا که مغایر با سنت درج تصویر سلاطین انگلیس به عنوان رئیس کشور استرالیا روی اسکناسها است، بحث‌های شدیدی را ایجاد کرده است.

پیتر داتون، رهبر مخالفان دولت استرالیا در مصاحبه‌ای با یک شبکه رادیویی گفت، آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا نقش محوری را در حذف تصویر چارلز از روی این اسکناسها داشته و باید مسئولیت این تصمیم را قبول کند.

او خاطر نشان کرد: "فکر می‌کنم این یک حمله دیگر به نظام ما، جامعه ما و نهادهای ما است."

گروه موسوم به "لیگ سلطنت طلبان استرالیا" هم با مخالفت کردن با این تصمیم، آلبانیز که حامی پرسابقه تبدیل استرالیا به یک کشور جمهوری بوده را متهم به "مغلوب ساختن دموکراسی استرالیا" کرد.

فیلیپ بنول، رئیس این گروه اظهار کرد: این به مثابه نو کمونیسم علمی است.

لیدیا تورپ، یک سناتور زن بومی تبار حزب سبزهای استرالیا با استقبال از این تصمیم آن را یک "پیروزی بزرگ برای مردمان بومی ملل نخستین که برای زدودن استعمار از این کشور جنگیدند" خواند.

جیم چالمرز، وزیر خزانه‌داری استرالیا روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت، اعمال این تغییر روی این اسکناس پنج دلاری تصمیمی درست بود.

او اظهار کرد: این فرصتی خوب برای ایجاد یک توازن خوب با درج تصویر مقام سلطنتی روی سکه ها و تصویر ملل نخستین روی اسکناسهای پنج دلاری است.

کرگ فاستر، رئیس جنبش جمهوریخواه استرالیا اظهار کرد، استرالیایی‌ها باید تنها تصاویر مربوط به خودشان را روی نمادهای ملی ببینند. او تاکید کرد: فکر درج تصویر یک پادشاه غیرمنتخب روی واحد پول ما به جای رهبران ملل نخستین و پیش کسوتان و استرالیایی های برجسته دیگر در زمانه گفتن حقیقت موجه نیست.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره