فارس/وزیر خارجه ارمنستان در دیدار با همتای روس خود گفت باکو تقریباً همه مفاد بیانیه سه‌جانبه نهم نوامبر ۲۰۲۲ را نقض می‌کند.

آرارات میرزویان وزیر خارجه ارمنستان دوشنبه (۲۰ مارس) در دیدار با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در مسکو گفت باکو تقریباً همه مفاد بیانیه سه‌جانبه نهم نوامبر ۲۰۲۲ که به امضای سران روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان درباره توقف درگیری‌ها در منطقه قره‌باغ کوهستانی رسید را نقض می‌کند. 
به گزارش خبرگزاری تاس، وی در دیدار با لاوروف گفت: متاسفانه در عمل حتی یک نکته در بیانیه سه‌جانبه نهم نوامبر وجود ندارد که (جمهوری) آذرابیجان نقض نکرده باشد. نقض سیستماتیک آتش‌بس ، اشغال اراضی جمهوری ارمنستان، مسدود کردن غیرقانونی کریدور لاچین، نگه داشتن اسرای جنگی ارمنستانی در بازداشت و مانع‌تراشی در بازگشایی مسیرهای منطقه‌ای. 

میرزویان در ادامه تاکید کرد ایروان انتظار دارد متحدان و شرکایش اقدامات فعالی را برای اطمینان از اجرای تعهدات جمهوری آذربایجان و توقف استفاده از زور انجام دهند. 

وزیر خارجه ارمنستان اظهار داشت: طرف آذربایجانی، با تحرکات ادامه‌دار تلاش‌ها برای ایجاد صلح و ثبات پایدار در منطقه را مختل می‌کند. در این زمینه می‌خواهم بر لزوم گام‌های فعال از سوی متحدان و شرکای ارمنستان برای اطمینان از اجرای تعهدات جمهوری آذربایجان و توقف استفاده از زور و تهدید برخلاف قوانین بین‌المللی تاکید کنم. 
پیش‌تر، وزارت خارجه ارمنستان ضمن این ادعا که باکو برای تجاوز به ارمنستان و نسل‌کشی ارامنه ساکن منطقه قره‌باغ کوهستانی آماده می‌شود، تاکید کرده بود «راه‌اندازی سازوکارهای بین‌المللی برای جلوگیری از نسل‌کشی، اعزام ماموریت حقیقت‌یاب به کریدور لاچین و قره‌باغ و محکوم‌کردن اقدامات تهاجمی جمهوری آذربایجان ضرورت دارد».
جمهوری آذربایجان در واکنش، از ارمنستان خواست تا «واقعیتی را که در نتیجه درگیری ۴۴ روزه بین دو کشور به وجود آمده بپذیرد و از اقدامات تهاجمی و سیاست‌های بدخواهانه خودداری کند».

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان افزود که ادعای ارمنستان مبنی بر عدم علاقه جمهوری آذربایجان به توافقنامه صلح  نمونه آشکار دیگر از فریبکاری است.
ارمنستان و جمهوری آذربایجان با وجود آتش‌بس، کماکان درگیری دارند و یکدیگر را به آماده‌ شدن برای تجاوز متهم می‌کنند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar