ایسنا/ پارلمان سوئد از پیشنهاد دولت این کشور برای تامین تجهیزات نظامی به ارزش ۶۰۰ میلیون دلار به اوکراین حمایت کرده است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، پارلمان سوئد در بیانیه‌ای اعلام کرد: دولت حق دارد تا درباره اهدای تجهیزات نظامی به اوکراین و فروش قطعات توپخانه‌ای به انگلیس تصمیم بگیرد.

در ادامه این بیانیه همچنین آمده است: این پیشنهاد از سوی دولت است که مورد حمایت پارلمان نیز قرار گرفته و پارلمان آن را تایید کرده است. این پیشنهاد در یک بودجه اصلاحی اضافی برای سال ۲۰۲۳ میلادی ارائه شده است. پارلمان از طریق یک مجوز به دولت این حق را می‌دهد که تصمیم بگیرد تجهیزات نظامی را به ارزش حداکثر ۶.۲ میلیارد کرون (۶۰۰ میلیون دلار) به اوکراین اهدا کند.

در ادامه بیانیه پارلمان سوئد همچنین ذکر شده است، این طرح شامل ارسال تانک به همراه سیستم‌های توپخانه‌ای "آرچر"، سیستم‌های "روبات ۹۷" و مهمات می‌شود. همچنین برای تامین مالی این پیشنهاد، بودجه نیروهای مسلح سوئد در سال جاری ۷۳۰ میلیون کرون سوئد افزایش خواهد یافت.

پارلمان سوئد در ادامه تاکید کرد: در بازه زمانی ۲۰۲۴-۲۰۲۸ میلادی، ارزیابی دولت این است که اعتبارات برای نیروهای مسلح سوئد باید ۶.۱ میلیارد کرون افزایش یابد. کمک مالی به اوکراین نیز تا حدی از طریق درآمد حاصل از فروش تامین می‌شود.

در آوریل ۲۰۲۲میلادی، مسکو در پیامی خطاب به اعضای ناتو کمک‌های نظامی آنها را به کی‌یف پس از حمله به اوکراین در ۲۴ فوریه همان سال، محکوم کرد.

کرملین اعلام کرده که ارسال تسلیحات به اوکراین باعث موفقیت در مذاکرات صلح نشده و تاثیر بدی بر درگیری می‌گذارد. وزارت امور خارجه روسیه نیز چندین بار هشدار داد که هرگونه محموله سلاح به اوکراین می‌تواند هدفی مشروع برای مسکو باشد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar