ایسنا/ وزارت امنیت رژیم صهیونیستی صبح امروز، چهارشنبه با همکاری ارتش و شرکت صنایع هوایی این رژیم یک ماهواره جاسوسی موسوم به «اوفیک ۱۳» را به فضا پرتاب کرد.

به نقل از خبرگزاری فلسطینی سما، براساس بیانیه وزارت امنیت اسرائیل، پرتاب ماهواره از پایگاه هوایی «بلماحیم» با موفقیت انجام شد.

این وزارتخانه توضیح داد، ماهواره مذکور با استفاده از پرتابگر ماهواره از نوع «شافیت» و از موشک آزمایشی از مرکز اراضی اشغالی به فضا پرتاب شد.

طبق بیانیه این وزارتخانه، ماهواره جدید و پیشرفته مجهز به توانمندی‌های اطلاعاتی بالا است و در زمان قرار گرفتن در مدار زمین در معرض یک سری تست‌ها و آزمایش‌ها قرار می‌گیرد تا از سطح عملکرد آن اطمینان حاصل شود. معمولا اسرائیل از این ماهواره‌ها برای جاسوسی علیه ایران و کشورهای عربی و غیره استفاده می‌کند.

رادیو رسمی اسرائیل «کان» گزارش داد، ماهواره «اوفیک ۱۳» ماهواره‌ای برای نظارت به واسطه رادارهایی پیشرفته است و در زمان قرار گرفتن در مدار برای اطمینان از درستی عملکرد و سطح کارایی آن مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

براساس گزارش این رادیو، وزارت امنیت از رهگذر مدیریت فضایی در ارتش مسؤولیت توسعه و تولید ماهواره و پرتاب‌گرها را برعهده دارد و گروه‌های مختلف ارتش از جمله یگان ۹۹۰۰ در شعبه اطلاعات و نیروی هوایی ارتش در توسعه آن نقش دارند.

این رادیو افزود: صنایع هوایی اسرائیل مجری اصلی طرح ماهواره اوفیک ۱۳ با همکاری بخش سازمان‌های فضایی و موشک‌ها و بخش «آلتا» و صنایع دیگر است و دو شرکت تومر و رافائل موتورهای پرتاب موشک‌ها را تولید کرده‌اند.

قابل ذکر است در ژوئیه ۲۰۲۲ وزارت امنیت اسرائیل ماهواره اوفیک ۱۶ را برای اهداف جاسوسی به فضا پرتاب کرد که با تکنولوژی برق نوری کار می‌کرد و بسیار پیشرفته بود. این ماهواره برای رصد و زیر نظر گرفتن تهدیدات احتمالی علیه اسرائیل مورد استفاده قرار گرفت؛ تهدیداتی که نیاز به مراقبت دائمی و همیشگی داشتند.

وزارت امنیت اسرائیل پس از اطمینان از اینکه یگان اطلاعاتی ۹۹۰۰ وابسته به ارتش اسرائیل به طور کامل و با تمام توان کار می‌کند، مسؤولیت ماهواره‌ها را به این یگان محول کرده است.

رژیم صهیونیستی اولین ماهواره جاسوسی خود به نام «اوفیک ۱» را در ۱۹ سپتامبر ۱۹۸۸ در قالب برنامه‌ای محرمانه به فضا پرتاب کرد. براساس بیانیه مدیریت سازمان فضایی این رژیم، اسرائیل به منظور حفظ برتری نسبی خود در منطقه توانمندی‌های جدیدی در زمینه ماهواره‌ها و توانمندی‌های اطلاعاتی و جاسوسی به دست آورده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar