فارس/ وزارت دفاع روسیه از انهدام آخرین کشتی جنگی اوکراین در حمله ارتش روسیه در بندر «اودسا» خبر داد.

وزارت دفاع روسیه امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که نیروهای ارتش این کشور، آخرین ناوجنگی اوکراین را در بندر «اودسا» منهدم کردند.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد در پی حمله  ۲۹ می (هشتم خرداد ماه)، به محل استقرار کشتی‌های جنگی در اودسا، «یوری اولفیرنکو» آخرین کشتی جنگی نیروی دریایی اوکراین منهدم شد.

خبر انهدام آخرین ناو نیروی دریایی ارتش زلنسکی در حالی منتشر می‌شود که وی در دوران زمامداری خود در اوکراین قریب به ۲۰ درصد از خاک کشورش را از دست داده و بسیاری از زیرساخت‌های این کشور در درگیری با ارتش روسیه یا نابود شده‌اند و یا آسیب جدی دیده‌اند.

وزارت دفاع روسیه همچنین در تشریح عملیات میدانی نیروهای روسیه اعلام کرده است که یگان‌های نظامی روسیه، 30 نظامی اوکراینی، دو خودروی زرهی و دو وسیله نقلیه دیگر اوکراین را در عملیات 24 ساعته گذشته خود در خرسون از بین بردند.

عملیات ویژه نظامی روسیه علیه رژیم کی‌یف از تاریخ پنجم اسفند ماه سال ۱۴۰۰ و در پاسخ به تلاش‌های اوکراین برای عضویت در ناتو و حملات این کشور به روس‌تباران ساکن شرق اوکراین آغاز شد. روسیه می‌گوید دولت اوکراین تحت نفوذ تفکرات نئونازی است و نازی‌زدایی اوکراین و پذیرش بی‌طرفی این کشور را از اهداف عملیات ویژه نظامی خود خوانده است.

دولت زلنسکی اما با طرح این ادعا که حمله روس‌ها علیه کشورش به‌مثابه اقدام علیه کل اروپاست، تاکنون صدها میلیارد دلار کمک نظامی از کشورهای غربی جلب کرده است. کمک‌های آمریکا به اوکراین به‌تنهایی از رقم صد میلیارد دلار فراتر رفته و برخی از پیشرفته‌ترین تجهیزات ناتو راهی میادین نبرد با روسیه شده‌اند؛ تانک‌های لئوپارد و سامانه‌های ضدهوایی پاتریوت از این جمله‌اند.

وزارت دفاع روسیه امروز چهارشنبه همچنین در بیانیه خود اعلام کرد در مسیرهای «کوپیانسکی» و «کراسنولیمانسکی»، کی‌یف روزانه حدود 120 نظامی را در نبرد با روسیه از دست می‌دهد.

وزارت دفاع روسیه همچنین اعلام کرد که نیروهای روسیه در حال انجام عملیات تهاجمی علیه نیروهای اوکراینی در منطقه دونباس در خارج از دونتسک هستند.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای تیپ ۵ و گروهان اخمت در حال انجام عملیات تهاجمی موفق در جهت مارینسکی هستند.

با وجود ارسال تجهیزات گسترده از سوی کشورهای غربی برای اوکراین، بسیاری از کارشناسان احتمال پیروزی این کشور در نبرد با روس‌ها را ناچیز ارزیابی می‌کنند. اوکراین اخیرا شهر باخموت را در مواجهه با نیروهای یک شرکت خصوصی نظامی با نام «واگنر» از دست داد و علاوه بر آن متحمل ده‌ها هزار نفر تلفات شد. نام باخموت اکنون به آرتموفسک تغییر کرده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar