ایرنا/ شماری از مقام‌های لهستانی، فرانسه و آلمان را به رویکرد سازشکارانه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه متهم و ادعا کردند که پاریس و برلین برای پایان دادن به جنگ، آمادگی دارند تا بخش‌هایی از قلمرو اوکراین را برای تحقق صلح به روسیه، واگذار کنند.

به گزارش ایرنا، یاچک ساریوس ولسکی نماینده لهستان در پارلمان اروپا به نشریه اکسپرس انگلیس گفت که آلمان و فرانسه، «اشتیاق زیادی برای پایان جنگ دارند اما آشکارا اعلام نمی‌کنند» وی افزود: «به نظرم تمام رویاهای امانوئل مکرون و اولاف شولتز این است که به بهای واگذاری بخشی از خاک اوکراین، صلح حاصل شود و درگیری‌ها متوقف شود.»

وزیر دفاع اسبق لهستان نیز نسبت به آنچه رویکرد «ساده‌لوحانه» فرانسه و آلمان در قبال روسیه نامید، ابراز نگرانی کرد. یان پاریس به نشریه اکسپرس گفت: " آخرین اظهار نظر رئیس جمهوری فرانسه، دید من را نسبت به او منفی کرد. مکرون گفت کشورهای اروپای شرقی خوب مسلح هستند و شاید باید خلع سلاح شوند. این درحالی است که او دو سال پیش نیز اعلام کرد ناتو دچار مرگ مغزی شده و به‌نظرم وضعیت فعلی را درک نمی کند.

گفتنی است که دولت لهستان یکی از کشورهای پیشرو در انتقاد از مکرون به دلیل تداوم گفت‌وگوها با رئیس جمهوری روسیه، پس از آغاز بحران اوکراین بود. مقام‌های این کشور همچنین از سخنان اخیر مکرون مبنی بر اینکه روسیه نباید در اثر نتیجه جنگ اوکراین تحقیر شود، خشمگین هستند.

نشریه اکسپرس نوشت: فرانسه نشان داده است که تمایل کمتری برای گسترش حمایت‌های نظامی به اوکراین در قیاس با لهستان و انگلیس دارد. این درحالی است که فرانسه چهارمین تامین کننده منابع مالی، بشردوستانه و نظامی به اوکراین بشمار می‌رود.

به گزارش ایرنا، جنگ اوکراین که بیش از یک سال از آغاز آن می‌گذرد، در پی بی‌توجهی غرب نسبت به نگرانی‌های امنیتی مسکو و گسترش نیروهای ناتو تا نزدیکی مرزهای روسیه کلید خورد. مسکو در پی نادیده گرفتن دغدغه های امنیتی خود از سوی غرب و به ویژه آمریکا در پنج اسفند ۱۴۰۰ به اوکراین حمله کرد.

طی این مدت کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از جمله آمریکا با کنار گذاشتن گزینه دیپلماتیک برای برقراری صلح، با حمایت های هنگفت نظامی از کی‌یف بر ادامه این جنگ افروزی ادامه داده و اکنون با تجهیز اوکراین به سلاح های پیشرفته و سنگین تر نظامی، آشکارا سیاست تحریک کرملین را دنبال می‌کنند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar