مهر/ رسانه‌های آمریکایی به نقل از منابع آگاه اعلام کردند که دولت این کشور به‌زودی تعداد محدودی موشک دوربرد در اختیار اوکراین قرار می‌دهد.

شبکه «ان‌بی‌سی» به نقل از منابع آگاه در دولت آمریکا اعلام کرد که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا به «ولودیمر زلنسکی»، رئیس‌جمهور اوکراین اطلاع داده که واشنگتن به‌زودی تعداد محدودی موشک دوربرد ATACMS یا سیستم موشکی تاکتیکی ارتش (Army Tactical Missile System) را به ارتش اوکراین تحویل می‌دهد.
این نوع موشک مجهز به بمب‌های خوشه‌ای است و اوکراین از ماه‌ها پیش تلاش می‌کند تا واشنگتن را متقاعد کند که این نوع موشک‌ها را در اختیار ارتش اوکراین قرار دهد.
به نوشته واشنگتن‌پست این نوع موشک‌های دوربرد به ارتش اوکراین امکان می‌دهد که به مراکز فرماندهی، انبارهای مهمات و مسیرهای لجستیکی ارتش روسیه را که بسیار دورتر از خط مقدم هستند، هدف قرار دهد.
ATACMS یک موشک هدایت‌شونده دوربرد با برد نزدیک به ۳۰۰ کیلومتر یا ۱۹۰ مایل است و سازنده آن شرکت لاکهید مارتین است. آمریکا از سال ۱۹۹۱ از این موشک دوربرد استفاده می کند. موشک های ATACMS را می توان از پرتابگرهای HIMARS شلیک کرد، سیستم توپخانه ای ساخت آمریکا که به یک کامیون متصل بوده از قبل به اوکراین ارسال شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar