ایرنا/ وزارت امور خارجه انگلیس روز جمعه با صدور بیانیه‌ای از وضع تحریم‌های جدید علیه روسیه به بهانه برگزاری انتخابات ساختگی در آنچه مناطق اشغالی اوکراین نامید، خبر داد.

طبق این بیانیه ۱۱ تبعه و نهاد روس شامل کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه (CEC)، رئیس دولت منطقه خرسون و رئیس کمیسیون انتخابات این منطقه، به فهرست تحریم‌های انگلیس اضافه شده است.
در بیانیه وزارت امور خارجه انگلیس ادعا شده است که این تحریم‌ها «یک سال پس از تلاش غیرقانونی روسیه برای الحاق ۴ مناطق اوکراین از طریق برگزاری همه‌پرسی‌های جعلی و غیرقانونی صورت می‌گیرد. این همه پرسی‌ها که در قلمرو مستقل اوکراین و از طریق ارعاب با اسلحه برگزار، توسط سازمان ملل متحد در اکتبر ۲۰۲۲ رد شد.»

وزارت امور خارجه انگلیس در بیانیه یادشده ادعا کرده است که روسیه تلاش می‌کند تا فرهنگ و هویت مردم اوکراین را از طریق صدور اجباری گذرنامه های روسی، تحمیل قوانین و ارز این کشور نابود کند.


جیمز کلورلی وزیر امور خارجه انگلیس در همین پیوند مدعی شد: «انتخابات ساختگی روسیه تلاشی شفاف و بیهوده برای مشروعیت بخشیدن به کنترل غیرقانونی این کشور بر سرزمین مستقل اوکراین است.» وی با بیان اینکه «بریتانیا هرگز ادعاهای روسیه در مورد الحاق خاک اوکراین را به رسمیت نمی شناسد» افزود که مناطق تحت تصرف روسیه، جز خاک اوکراین بشمار می‌روند.

همه‌ پرسی پیوستن ۴ منطقه خرسون، زاپروژیا، لوهانسک و دونتسک مهر ماه گذشته برگزار شد و پس از رأی موافق اکثریت قریب به اتفاق شرکت‌ کنندگان در این همه‌ پرسی، مناطق مذکور درخواست رسمی خود را برای پیوستن به روسیه ارائه کردند.

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه فروردین ماه سال جاری اعلام کرد که مردم مناطق الحاق شده به کشورش، سال‌ ها در انتظار رهایی بودند.رئیس جمهور روسیه گفت که مردم در دونتسک و لوهانسک و نیز مناطق زاپروژیا و خرسون سال‌ ها برای رسیدن به حق الحاق به روسیه جنگیده‌ اند.

پوتین همچنین عنوان کرد: این مردم سال‌هاست که در شرایط کاملاً متفاوت از بعد حکومت منطقه ای و شهری زندگی کرده‌اند که همانند شرایط روسیه نیست.

به گزارش ایرنا، انگلیس از زمان آغاز جنگ اوکراین، به بازیگر فعالی در عرصه این نبرد تبدیل شده و با اتخاذ مواضع ضد روسی، ارسال تسلیحات و تجهیزات نظامی و اعمال تحریم‌ علیه روسیه به تنش‌ و درگیری‌ها دامن زده است. این کشور تاکنون بیش از یکهزار و ۱۰۰ شهروند روس و بیش از ۶۰۰ سازمان دولتی روسیه را تحریم کرده است. جنگ اوکراین که بیش از یک سال از آغاز آن می‌گذردِ، در پی بی‌توجهی غرب نسبت به نگرانی‌های امنیتی مسکو و گسترش نیروهای ناتو تا نزدیکی مرزهای روسیه کلید خورد. مسکو در پی نادیده گرفتن دغدغه های امنیتی خود از سوی غرب و به ویژه آمریکا در ۵ اسفند ۱۴۰۰ به اوکراین حمله برد.

طی این مدت کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از جمله آمریکا با کنار گذاشتن گزینه دیپلماتیک برای برقراری صلح، با حمایت های هنگفت نظامی از کی‌یف بر ادامه این جنگ افروزی ادامه داده و اکنون با تجهیز اوکراین به سلاح های پیشرفته تر و سنگین تر نظامی، آشکارا سیاست تحریک کرملین را دنبال می‌کنند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar