تسنیم/ حزب محافظه کار انگلیس که این روزها با توجه به نظرسنجی‌ها حال و روز خوبی ندارد تلاش می‌کند تا تحت رهبری ریشی سوناک دوباره اعتماد از دست رفته خود بین شهروندان را به دست آورده و برای انتخابات سال آینده آماده شود.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "اس ار اف" سوئیس در مطلبی به تلاش حزب محافظه کار انگلیس برای بقا تحت ریاست جمهوری "ریشی سوناک" اشاره کرده و نوشت: از امروز (یکشنبه) حزب محافظه کار دولتی برای کنفرانس سالانه حزب خود تشکیل جلسه می دهد. این امر به ویژه مهم است زیرا سال آینده انتخاباتی در انگلیس برگزار خواهد شد.

ریشی سوناک حدود یک سال پیش ارث آسانی از سلف های خود به دست نیاورد. بوریس جانسون و لیز تراس ، نخست وزیران سابق و اسبق این کشور با اقدامات خود، کشور را در هرج و مرج فرو بردند. به این ترتیب میزان محبوبیت حزب حاکم محافظه کار بر اساس نظرسنجی ها به قدری پایین آمد که می توان به راحتی از یک تجربه سیاسی نزدیک به مرگ صحبت کرد. زمانی که ریشی سوناک به قدرت رسید، بیش از هر چیز یک چیز را به مردم وعده داد و آن آرامش و صداقت بود.

در ادامه این مطلب آمده است: البته سوناک به قول خود وفا کرد و کشتی دولتی را مستقر کرد. این تکنوکرات دوست داشتنی به سریال تلویزیونی منفور در داونینگ استریت پایان داد و در ابتدای سال پنج وعده به مردم بریتانیا داد و اعلام کرد: دولت من تورم را به نصف کاهش خواهد داد. دوباره اقتصاد را تحریک می کند. بدهی ملی خود را کاهش خواهیم داد. صف های خدمات بهداشتی ملی به طور گسترده ای کوتاه تر می شودو به ویژه، قایق های کوچکی را که مهاجران برای ورود غیرقانونی به کشور ما استفاده می کنند، متوقف خواهیم کرد. اینها اولویت های مردم بریتانیا هستند.»


نویسنده در ادامه نوشت: تورم البته اکنون اندکی کاهش یافته است، اما غیر از این هیچ یک از وعده ها عملی نشده است: مهاجران همچنان با قایق های کوچک از کانال مانش عبور می کنند و تحت شرایط تهدید کننده زندگی هستند. سیستم پناهندگی به طرز ناامیدکننده ای در حال نابودی است. سیستم بهداشت و سلامت در این کشور هم شرایط بدی دارد و تقریباً حدود یک پنجم جمعیت بریتانیا ماه‌هاست که منتظر یک قرار ملاقات در سیستم بهداشت عمومی هستند و اعتصاب ها به شرایط بد کاری تقریبا هر هفته حمل و نقل عمومی را متوقف می کند.

این بحران ها شرایط را برای حزب محافظه کار دشوار کرده است به گونه ای که بر اساس بررسی ها اگر امروز انتخابات برگزار می شد، حزب مخالف کارگر پیروز می شد. به همین دلیل به نظر می رسد مشاوران داونینگ استریت می خواهند تصویر جدیدی از نخست وزیر بسازند. آن ها اعلام کرده اند که اکنون "ریشی واقعی" می آید.

ریشی سوناک در این باره اخیرا گفت: از امروز به بعد، ما می خواهیم شیوه انجام سیاست در این کشور را تغییر دهیم. سوناک چند روز پیش اعلام کرد از امروز راه خودمان را می‌رویم و تصمیم‌هایی می‌گیریم که همیشه محبوب نیستند. او اعلام کرد که اراده ای محکم برای تغییر این کشور و تلاش برای آینده ای بهتر دارد.

البته محافظه کاران ادعا می‌کنند این حزب عملاً کشور را در سیزده سال گذشته به اندازه کافی تغییر داده است. سوناک ظاهرا در پیشبرد سیاست های خود جدی است. با وجود اعتراضات، دولت انگلیس هفته گذشته توسعه آخرین ذخایر نفتی در دریای شمال را تصویب کرد. همچنین بر اساس تصمیمات اتخاذ شده به جای قطارهای تندرو باید در راه سازی سرمایه گذاری کرد. همچنین طرح خروج از دادگاه حقوق بشر اروپا قطعا مورد استقبال رای دهندگان محافظه کار قرار خواهد گرفت.

در ادامه این مطلب آمده است: اما مشکل محافظه کاران این است که آن ها تا به امروز نتوانسته اند مشکلات عمده این کشور را حل کنند و حتی در مسائل اصلی محافظه کارانه، مانند مهاجرت یا سیاست مالیاتی، مردم در نظرسنجی ها اکنون معتقدند که حزب کارگر می تواند راه حل های بهتری ارائه دهد.

در بخش پایانی این مطلب آمده است: بنابراین تثبیت کشتی کافی نخواهد بود. ریشی سوناک باید به سرعت مردم بریتانیا را متقاعد کند که این کشتی ارزش سوار شدن را دارد. در غیر این صورت محافظه کاران احتمالا در انتخابات آینده سقوط خواهند کرد.


در این شرایط ایان دانکن اسمیت، رهبر پیشین حزب محافظه کار، در مقاله‌ای برای روزنامه دیلی تلگراف چندی پیش ادعا کرد که این حزب همچنان می تواند در انتخابات بعدی پیروز شود. وی با این حال تصریح کرد که بسیاری از رای دهندگان تنها در صورتی به این حزب رای خواهد داد که سوناک به وعده کاهش مالیات و آمار مهاجرت عمل کند.

به هر روی بسیاری از کارشناسان معتقدند که حزب حاکم محافظه‌کار شانس زیادی برای پیروزی در انتخابات عمومی سال آتی ندارد؛ حزب کارگر هم قادر به کسب اکثریت قاطع کرسی‌های پارلمانی نخواهد بود و به احتمال زیاد با حزب لیبرال دمکرات ائتلاف خواهد کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar