فارس/ منابع خبری از تجهیز نیروهای مسلح عراق به یک نوع پهپاد پیشرفته چینی خبر دادند.

 
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، منابع خبری یکشنبه گزارش کردند که  ارتش عراق به شماری پهپاد تجسسی، رزمی  چینی مجهز شده است.

به گزارش منابع خبری، عراق به نسخه صادراتی پهپاد چینی «سی اچ-۵» دست یافته است. این پهپاد چینی دارای برد بیش از ۱۰۰۰۰ کیلومتر و استقامت پرواز ۶۰ ساعته است. این پهپاد می تواند تا ۱۶ موشک را حمل کند و ظرفیت حمل سه تن بار را دارد.


پیشتر نیز وبگاه «دیفنس میرر» نوشته بود که عراق شمار نامشخصی پهپادهای تجسسی، رزمی سی اچ-۵ چینی را خریداری کرده که رقیب پهپاد آمریکایی «ریپر» هستند. عراق در ابتدا پهادی چینی سی اج ۴  را سال ۲۰۱۵ برای مبارزه با داعش خریداری کرد. این نوع پهادها قادر به حمل محموله هایی تا وزن ۳۴۵ کیلوگرم و ۶ موشک هستند.

نیروی هوایی عراق همچنین قصد دارد جنگنده‌های «جی‌اف -۱۷» ساخت پاکستان را با جت‌های «اف- ۱۶» جایگزین کند و دلیل آن غیر عملیاتی شدن جنگنده‌های ساخت آمریکا پس از تحویل به عراق است. پیش از این، عراق به فکر خرید هواپیماهای روسی بود، اما با توجه به تحریم‌های سخت‌گیرانه‌ای که آمریکا علیه روسیه اعمال کرد، بغداد تصمیم گرفت با روسیه تعامل نکند.

دلایل متعددی برای پرواز نکردن جنگنده‌های اف-۱۶ عراقی وجود دارد. یکی از دلایل اصلی عدم وجود قطعات یدکی و بازآماد آنهاست. دلیل دیگر کمبود نیروی فنی آموزش دیده برای استفاده و نگهداری از این جنگنده‌هاست. نیروی هوایی عراق برای آموزش و حفظ خلبانان و تکنسین‌های ماهر با مشکل مواجه است.

جنگنده جی اف-۱۷جایگزین مقرون به صرفه با اف-۱۶ است و انتظار می‌رود عراق قابلیت دفاع هوایی قابل اعتمادتر و پایدارتری ارائه دهد.جی اف-۱۷ کمی کوچکتر و سبکتر از اف-۱۶ است. هر دو هواپیما مجهز به سامانه‌های اویونیک و تسلیحات پیشرفته هستند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar