اعتماد/متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، باز هم پشت تریبون رفت تا زمزمه‌های مردمی درباره توقف واکسیناسیون کرونا به دلیل اتمام موجودی واکسن وارداتی و سوءمدیریت مسوولان برای حفظ پیوستگی واردات واکسن را تکذیب کرده و «خبرهای خوش» درباره ورود محموله‌های عظیم واکسن ایرانی تا روزهای آتی بدهد. توضیحات تکراری علیرضا رییسی و تکذیب چند باره مسوولان وزارت بهداشت درباره متوقف نشدن روند واکسیناسیون در حالی است که حالا سوالات مهمی علاوه بر نگرانی ازکمبود واکسن برای مردم ایجاد شده است؛ همان سوالاتی که نیمه اردیبهشت ماه هم دو نماینده مجلس البته با زبانی دیگر مطرح کردند؛ بنا به اعلام چند باره بانک مرکزی، ارز مخصوص تامین و واردات واکسن طبق دستور رییس‌جمهوری  در قالب وجوه فوری پرداخت شده اما معلوم نیست نحوه واریز این وجوه به حساب  فروشندگان خارجی چگونه بوده که در میان این همه مشتری تولید‌کنندگان واکسن فقط خریداران ایرانی گرفتار بدعهدی فروشندگان واکسن شده‌اند؟ اگر ارز تخصیصی واکسن کرونا در قالب توافق‌های دو کشور به حساب فروشندگان واکسن واریز شده حالا که این فروشندگان به تعهدات خود عمل نکرده‌اند، تکلیف وجوه واریزی چه می‌شود؟ معاون فنی گمرک، ظرف هفته‌های گذشته در چند نوبت از ترخیص محموله‌های حجیم واکسن خبر داده و از جمله که طبق آخرین اعلام مهرداد ارونقی از نیمه بهمن ماه سال گذشته تا نیمه اردیبهشت امسال طی 16 مرحله 5 میلیون و 847 هزار و 800 دوز واکسن کرونا از کشورهای مختلف از جمله روسیه، چین، کره جنوبی و هند وارد و ترخیص و به وزارت بهداشت تحویل داده شده  اما حتی با نگاهی به همین میزان ترخیصی هم همچنان تعداد واکسن‌های ترخیص شده با آمار دوزهای تزریقی برای دریافت‌کنندگان نوبت اول و دوم واکسن متفاوت است چنانکه دیروز وزارت بهداشت در آخرین اعلام از وضعیت تزریق دوزهای اول و دوم واکسن وارداتی کرونا برای جمعیت هدف در فازهای اول و دوم سند واکسیناسیون اعلام کرد: «مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۵  میلیون و ۱۵۴ هزار و ۶۳۹  دوز رسید و تاکنون ۴ میلیون و ۳۲۷ هزار و ۵۳۳ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۸۲۷ هزار و ۱۰۶ نفر دوز دوم را تزریق کرده‌اند».  
اگر فرض بر این باشد که بعد از نیمه اردیبهشت ماه، واردات واکسن به دلیل بدعهدی فروشندگان خارجی متوقف شده(که اعلام مسوولان سازمان غذا و دارو و جمعیت هلال‌احمر نشان می‌دهد که واردات توقف نداشته) حتی مجموع همان محموله‌های وارداتی با میزان واکسن‌های تزریق شده هم فاصله دارد و مسوولان وزارت بهداشت هم تا  امروز هیچ توضیحی درباره علت  این تفاوت آماری معنا‌دار نداده‌اند.  ابهام ناشی از همین تفاوت  بود که نیمه اردیبهشت، دو نماینده مجلس را واداشت که شائبه گم شدن 200 هزار دوز واکسن وارداتی را مطرح کنند. در حالی که اعضای شورای شهر تهران هم بارها خواستار انتشار فهرست دریافت‌کنندگان واکسن شده‌اند، چرا مسوولان وزارت بهداشت که مسوولیت توزیع و تزریق واکسن وارداتی را به دانشگاه‌های علوم پزشکی واگذار کرده‌اند برای رفع هر گونه ظن درست یا غلط این فهرست را در اختیار نهادها و مقامات دچار تردید از بابت صداقت وزارت بهداشت قرار نمی‌دهند تا آنها هم  با زبانی که  خود می‌دانند، خیال آشفته مردم از بابت نشت واکسن‌های یارانه‌ای وارداتی به بازار سیاه را راحت کنند؟ 

واقعیت‌های  سطح  شهرخبرهای  دیگری  می‌دهد
مسوولان وزارت بهداشت اصرار دارند که واکسیناسیون کرونا درکشور متوقف نشده و روند ارسال پیامک برای گروه‌های هدف همچنان ادامه دارد در حالی که آنچه مردم شاهد هستند، حکایت دیگری است. طی دو هفته گذشته بسیاری از سالمندان بالای 70 سال در تهران و شیراز و برخی مراکز استان‌ها که منتظر پیامک تزریق دوز دوم واکسن بودند هیچ اعلامی در این باره دریافت نکرده‌اند و وقتی به همان مرکز محل تزریق دوز اول واکسن رفته‌اند به ایشان گفته شده که « فعلا واکسن موجود نیست و تا قبل از نیمه تیر یا اوایل مرداد هم واکسن به دست‌مان نمی‌رسد. بروید و منتظر پیامک باشید ».
این جواب را  حداقل صدها نفر با گوش‌های خودشان شنیده‌اند؛ صدها نفری که زمان درج شده روی برگه‌های کاغذی واکسیناسیون‌شان مربوط به اواخر خرداد یا هفته اول تیر بوده و حالا  نگرانند که اگر دوز دوم را دریافت نکنند خاصیت مصون‌سازی همان دوز اول هم از بین خواهد رفت. البته مسوولان وزارت بهداشت برای این نگرانی هم یک جواب آماده در جیب دارند چنانکه هفته گذشته در توجیه مکرر درباره بی‌خطر بودن بی‌نظمی زمان‌بندی تزریق واکسن گفتند که نه تنها اگر فاصله دوز اول و دوم به 3 ماه هم برسد هیچ اشکالی ندارد و مصونیت فرد از بین نمی‌رود حتی تزریق دوز دوم واکسن از یک فرمول و از یک برند دیگر هم بی‌ضرر است که البته ظاهرا مسوولان وزارت بهداشت در ارایه این توجیه‌ها با هم هماهنگ  نیستند چون سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا که معاون بهداشت وزارت بهداشت هم هست، شنبه شب در برنامه ویژه شبکه خبر حرف‌های دیگری داشت و می‌گفت:« چند کار مطالعاتی در دنیا در حال انجام است که فاصله دوز اول و دوم را تا چه حد می‌توانیم طولانی کنیم که اثر دوز اول از بین نرود و در این فاصله افراد بیشتری واکسینه شوند و آیا می‌توان به سمتی رفت که دوز دوم را از واکسن دیگر تزریق کرد؟ سازمان جهانی بهداشت به کشورها توصیه می‌کند، بهتر است همه مردم دنیا حداقل دوز اول را تزریق کنند تا سطحی از ایمنی ایجاد شود. برنامه ما درکشور این است هر واکسنی که تزریق کردیم، دوز دومش را هم از همان تزریق کنیم و فعلا سیاست ما  این نیست که  دوز دوم متفاوت از نوع دوز اول باشد اما در آینده ممکن است سیاست تغییر کند». 
علیرضا رییسی در حالی در این برنامه تلویزیونی سعی داشت، نگرانی‌های مردم را برطرف کند که دیروز محمدرضا شانه‌ساز، رییس سازمان غذا و دارو جور دیگری به این نگرانی‌ها دامن زد:«روش‌های تولید واکسن‌های کرونا درکشورهای مختلف یکسان است بنابراین افرادی که در مرحله اول واکسن خارجی تزریق کرده‌اند اگر به دلایلی تامین آن واکسن‌ها امکان‌پذیر نشد در مرحله دوم از واکسن ایرانی استفاده می‌شود و این روش در اکثر کشورهای با جمعیت بالا استفاده شده است. البته ما از واکسن‌های وارداتی نیز استفاده می‌کنیم تا کمبودی پیش نیاید». 
حالا البته تمام تقصیرها بر گردن فروشندگان عهدنشناس خارجی افتاده و رییسی هم شنبه شب در این برنامه تلویزیونی گفت:« ۱۶.۸ میلیون دوز از سبد کواکس خریداری کرده بودیم که تاکنون مقدار کمی از آن به دست ما رسیده اما از محل سایر قرارداد‌ها با کشور‌های مختلف تاکنون حدود ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار عدد واکسن وارد کرده‌ایم». 
نکته مهم در اظهارات متفاوت مسوولان وزارت بهداشت این است که صرف‌نظر از بدعهدی فروشندگان خارجی آن‌چنانکه رییسی گفته، علمی بودن تزریق دوز دوم واکسن کرونا از یک فرمول متفاوت هنوز در دنیا  و در نتایج تحقیقات جهانی به تایید نرسیده  اما ظاهرا  مسوولان  وزارت بهداشت می‌خواهند در این زمینه هم «اولین» باشند صرف‌نظر از آنکه نتیجه نهایی تا چه حد به زیان مردم خواهد بود چراکه سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرده است: «چنانچه مجوزهای لازم ازکمیته بالینی و اخلاق صادر شود، ادامه روند واکسیناسیون(و از جمله تزریق دوز دوم کسانی که  دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند)  با واکسن‌های تولید داخلی انجام خواهد شد».

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar