اعتماد/متن پیش رو در «اعتماد» منتشر شده و انتشارش در «آخرین خبر» به معنای تایید آن نیست.

درحالی که درگیری‌ها میان نیروهای اوکراینی و روسیه در چند محور در جریان است، کی‌یف شروع ضدحمله برنامه‌ریزی‌شده را رد می‌کند اما مقام‌های امریکایی حملات اوکراین را فازهای اولیه ضدحمله می‌خوانند

محمدحسین  لطف‌الهی| نیروهای اوکراینی در روزهای اخیر تحرکات نظامی خود را افزایش داده و حملات زمینی و توپخانه‌ای زیادی را علیه نیروهای نظامی روسیه و مواضعی که دراختیار روس‌هاست، ترتیب داده‌اند. هرچند مقام‌های اوکراینی در اظهارنظرهای رسمی آغاز ضدحمله‌ بزرگی را که از مدت‌ها پیش وعده آن داده شده بود تایید نمی‌کنند اما مقام‌های امریکایی می‌گویند فعالیت‌های نظامی اخیر کی‌یف می‌تواند نشانه‌ای از آغاز ضدحمله برنامه‌ریزی‌شده باشد.

حملات اوکراین علیه روسیه که از روز یکشنبه 4 ژوئن شدت یافته در نقاط متعددی از شرق و جنوب اوکراین در جریان است. بسیاری از تحلیلگران معتقدند هدف اصلی ضدحمله اوکراینی‌ها از شرق این کشور و منطقه دونباس آغاز خواهد شد. روزنامه نیویورک تایمز در این باره می‌نویسند: «هرچند به احتمال قوی شروع ضدحمله اصلی از شرق اوکراین خواهد بود اما موفقیت نیروهای اوکراینی در این منطقه به آنها اجازه خواهد داد به سمت دریای آزوف حرکت کنند و با پیشروی در منطقه زاپروژیا ارتباط زمینی روسیه با شبه‌جزیره کریمه را قطع کنند.»
هانا مالیار معاون وزیر دفاع اوکراین در تلگرام نوشته است که نیروهای نظامی این کشور چندین «اقدام آفندی» علیه مواضع روسیه در شرق استان دونتسک داشته‌اند و به‌رغم مقاومت جدی روس‌ها در مناطق اشغال‌شده توانسته‌اند پیشروی‌هایی داشته باشند.
به‌رغم این پیشروی‌ها، مقام‌های اوکراینی ادعای مسکو مبنی بر اینکه ضدحمله بزرگ و از پیش برنامه‌ریزی شده کی‌یف آغاز شده و نظامیان روس آن را «خنثی‌» کرده‌اند، رد می‌کنند.

ژنرال ایگور کوناشنکوو، سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه 5 ژوئن در ویدیویی که از خبرگزاری دولتی ریانووستی منتشر شد، اعلام کرد: «نیروهای اوکراینی ضدحمله را با تلاش برای شکستن خطوط دفاعی روسیه در 5 نقطه از استان دونتسک آغاز کردند اما این حملات دفع شد.» هانا مالیار شروع ضدحمله برای بیرون راندن کامل نیروهای روس را تکذیب کرده و گفته است مناطقی که در آن نیروهای اوکراینی اقدامات آفندی داشته‌اند به اطراف شهر باخموت در استان دونتسک محدود می‌شود. به گفته معاون وزیر دفاع اوکراین عملیات‌های اوکراین در شمال باخموت در منطقه اوریخوو-واسیلیوکا و منطقه پاراسکوویوکا انجام شده و در جنوب غرب باخموت نیز در منطقه ایوانیوسکه اقداماتی انجام شده است.
روزنامه واشنگتن‌پست نوشته است: «مقام‌های اوکراینی می‌گویند عملیات‌های آفندی پراکنده نمی‌تواند به معنای شروع ضدحمله باشد اما کارشناسان نظامی و مقام‌های امریکایی بر این باورند که این حملات نشان‌دهنده فاز اول ضدحمله هستند.» به نوشته این روزنامه «تعدادی از مقام‌های امریکایی معتقدند ضدحمله در جریان است و 
به خوبی برای اوکراینی‌ها پیش می‌رود. آنها مناطقی کلیدی را پشت خطوط روسیه هدف قرار داده‌اند.»
موسسه مطالعات جنگ مستقر در واشنگتن نیز مناطق درگیری را گسترده‌تر توصیف کرده است. به نوشته این وبسایت، روز دوشنبه 5 ژوئن دست‌کم در 5 نقطه درگیری‌های شدیدی میان نیروهای دو طرف در جریان بوده است؛ سه منطقه در استان لوهانسک، دو منطقه در استان دونتسک و یک منطقه در استان زاپروژیا.
به باور مقام‌های امریکایی ممکن است ضدحمله اخیر اوکراین به کلی ضدحمله‌ای متفاوت از ضدحمله‌های کلاسیک باشد که در آن ستون‌های زرهی به سوی مواضع دشمن پیش می‌روند و آنها را عقب می‌رانند. آنها معتقدند این ضدحمله می‌تواند در قالب «مانورهای مدرن» انجام شود که شامل حملات توپخانه‌ای گسترده، حملات به خطوط دفاعی، خرابکاری در پشت خطوط دشمن و فعالیت‌های پارتیزانی است. امریکایی‌ها امیدوارند این اقدامات اوکراین باعث شود سربازان روسیه تحت فشار مرتکب اشتباهاتی شوند و فضایی برای پیشروی اوکراینی‌ها فراهم آید.
مایکل کافمن، تحلیلگر اندیشکده  New American Security می‌نویسد: «حملات اخیر اوکراین می‌تواند فازهای اولیه ضدحمله باشد اما فاز اصلی ضدحمله هنوز آغاز نشده است. با این حال نمی‌توان انکار کرد تغییرات جدی که در جبهه‌های جنگ مشاهده می‌شود قابل مقایسه با وضعیتی نیست که طی ماه‌های گذشته شاهد آن بودیم.» 
اوکراینی‌ها پیش از ضدحمله بزرگی که در پاییز سال 2022 ترتیب دادند و موفق شدند مناطقی از استان خارکیف (شمال شرق اوکراین) را آزاد کنند، مانورهای گسترده‌ای در منطقه خرسون (جنوب اوکراین) ترتیب دادند و چنین وانمود کردند که ضدحمله اصلی آنها در جنوب اتفاق خواهد افتاد. بعدها منابع اوکراینی تایید کردند که این اقدام نوعی نمایش برای فریب و غافلگیری روسیه بود.
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar