ایرنا/ کتاب «نگاهی از چندسو به نشر کتاب» به بررسی نشر می‌پردازد. نشر امروز در حال دگردیسی برای بقا و تداوم به کوشش‌های دیگری متفاوت با پیش نیاز دارد، تلاش در راه شناخت بهتر دید گسترده‌تری را اقتضا می‌کند، آینده‌نگری و برامه‌ریزی می‌خواهد.

چند مقاله در کتاب نگاهی از چندسو به نشر کتاب تازه است. بقیه پیش‌تر انتشار یافته، اما در همه آنها تجدیدنظر شده است. آمار و ارقام تغییر کرده، در موارد لازم نکته‌های تازه‌ای که حاصل تحول شتابناک نشر است افزوده شده، برخی از مطالب حذف شده، و در مجموع کوشش به عمل آمده است که مضمون‌های طرح شده در این مجموعه روزآمد باشد. البته لازم به یادآوری است که معمولا در همه مجموعه مقاله‌ها تکرار برخی مطالب اجتناب‌ناپذیر است زیرا مقاله در زمان‌ها، مکان‌ها و در نشریه‌های مختلف چاپ می‌شوند و بحث‌ها اقتضا می‌کند به نکته‌هایی اشاره شود تا ساختار موضوع دچار ابهام نباشد.

از این رو ممکن است مطالب و مضامینی با تعبیرها و زبان‌های مختلف تکرار شود. در این مجموعه سعی بر آن بوده‌است که تا جای ممکن نکته‌های تکراری حذف شوند. اگر مواردی حدف نشده به این دلیل بوده است که حذف شدن آن‌ها به ساختار نوشته لطمه می‌زده و بنابر این، به ضرورت، از حذف کردن آنها خودداری شده‌است.

نشر امروز در حال دگردیسی برای بقا و تداوم به کوشش‌های دیگری متفاوت با پیش نیاز دارد، تلاش در راه شناخت بهتر با دید گسترده‌تری را اقتضا می‌کند، آینده‌نگری و برنامه‌ریزی می‌خواهد، به زیرساخت‌های لازم محتاج است، به پژوهش، آموزش، تحقیق و توسعه، تعلیم و توسعه، منابع مرجع و آموزشی، نشریه‌های تخصصی و اطلاع‌رسان، به حداکثر حمایت و حداقل دخالت، به تشکل صنفی منسجم، هدفمند و برکنار از اختلاف‌های بی ثمر فرساینده، درس گرفته از دیگر تجربه‌های به بار نشسته و به تلاش‌های ناشران متحدی که نشرشان را نجات دادند.

نشرهای توسعه نیافته را به توسعه یافته تبدیل کردند دولت‌هایشان را به حمایت واداشتند، حتی در بررسی مسائل و مشکلات نشر گامی جلوتر از دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها برداشتند، اعضای خود را آموزش دادند، مهارت‌های جدید را به آن‌ها آموختند، پابه پای تحولات با آنها پیش رفتند، و در نتیجه از ورطه زوال دور شدند و در عرصه تولید فرهنگی پویا، مولد و تاثیرگذار باقی ماندند.

قسمتی از متن کتاب

نشر کتاب در ایران به تغییری ساختاری نیاز دارد، تغییری که به نشر کمک کند تا هر بخش آن با نهاد، سیاست و برنامه مرتبط با خود متصل باشد؛ ضمن آنکه هماهنگی اینها حتما باید در چهارچوب سیاست گسترده‌تری صورت بگیرد. تحویل سریع و ضرورت‌های نشر ایجاب می‌کند که تخصص‌های متنوع‌تر و بیشتری در بررسی جنبه‌های امروزین نشر به کار گرفته شود.

جذب کردن و نگاه داشتن این تخصص‌ها بدون تغییر در ساختارهای دولتی مرتبط بانشر امکان‌پذیر نیست.

کانون تاثیر بر نشر اخذ و جذب آخرین یافته‌ها، دانش‌های فنی و دستاوردهای نشر باشد، و نیز مرکز موثر بر سیر و تحول آموزش و پرورش در زمینه نشر. بی‌گمان تغییر ساختار تشکل‌های ناشران بر تغییر ساختارهای دولتی مربوط به نشر هم تاثیرخواهد گذارد و به تصحیح روند عمومی نشر کمک خواهد کرد.

نگاهی از چندسو به نشر کتاب تالیف عبدالحسین آذرنگ در ۳۰۱ صفحه، با شمارگان ۵۵۰ نسخه، با قیمت ۱۱۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۱ توسط انتشارات ققنوس منتشر شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar