عصر ايران/ بيست و پنجم ماه مي 1953 روزي تاريخي براي ارتش آمريکا محسوب مي شود. در اين روز و در بحبوحه جنگ سرد، ارتش آمريکا با موفقيت توپ هسته اي ام65 که با نام مستعار "آني اتمي" شناخته مي شود را در سايت تست نوادا آزمايش کرد.

توپ اتمي ام65 طي يک بازه زماني سه ساله و با الهام از توپ ريلي کي5 آلمان، مورد استفاده در جنگ جهاني دوم، توسعه يافته بود. همانگونه که کشورهاي مختلف جهان زرادخانه هسته اي خود را توسعه مي دادند، به دنبال روش هايي مانند توسعه راکت ها و موشک ها نيز بودند تا بتوانند از کلاهک هاي جنگي خود عليه نيروهاي دشمن استفاده کنند.

توپ آلماني کي5

نمونه اوليه اين توپ هسته اي به نام تي131 شناخته مي شد و با استفاده از دو خودرو کشنده با طراحي ويژه به نام تي72 که در دو انتهاي بخش توپخانه قرار مي گرفتند، قابل جابجايي بود. جداسازي بخش توپخانه از خودروهاي کشنده و اتصال مجدد به آنها طي حدود 30 دقيقه انجام مي شد.

توپ هسته اي ام65 به عنوان بخشي از آزمايش هاي هسته اي عمليات Operation Upshot–Knothole به سايت آزمايش نوادا انتقال داده شد و در ساعت هشت و سي دقيقه صبح 25 مي 1953، يک کلاهک جنگي 280 ميليمتري را با موفقيت شليک کرد.

گلوله توپ 11 کيلومتر دورتر از منطقه شليک موجب انفجاري 15 کيلوتني شد. اين نخستين و البته آخرين گلوله هسته اي بود که از يک توپ شليک شد.

جدا از آمريکا، اتحاد جماهير شوروي و فرانسه نيز حضور فعالي در توسعه توپخانه هسته اي داشتند. در شرايطي که فرانسه سامانه موشکي پلوتون را توسعه مي داد، شوروي طي جنگ سرد سلاح 2اس7 پيون که يک توپ خودکششي براي پرتابه هاي 203 ميليمتري، سلاح دي20 براي پرتابه هاي 152 ميليمتري و سلاح سنگين اس-23 را براي پرتابه هاي 180 ميليمتري توسعه داد.

M65 280 mm Atomic Cannon

پس از آزمايش موفق آني اتمي، حداقل 20 توپ از اين مدل، هر يک با هزينه اي 800 هزار دلاري توليد شد. آنها در اروپا و کره مستقر شدند و محل نگهداري آنها براي پرهيز از شناسايي و هدف قرار گرفتن توسط نيروهاي دشمن به طور مکرر تغيير مي کرد.

با توجه به اندازه اين سلاح، دامنه حرکت محدود و توسعه گلوله هاي توپ سازگار با توپ هاي موجود (دبليو48 براي توپ هاي 155 ميلميتري و دبليو33 براي توپ هاي 203 ميليمتري) و توسعه سلاح هاي هسته اي مبتني بر راکت و موشک، توپ ام65 پس از استقرار خيلي زود به سلاحي منسوخ تبديل شد. با اين وجود، سلاحي نمادين و داراي اعتبار باقي ماند و تا سال 1963 بازنشسته نشد.

آني اتمي اکنون در موزه ارتش آمريکا در فورت سيل، اوکلاهاما قرار دارد، در شرايطي که شش توپ ديگر از اين نوع نيز در مکان هاي ديگر در آمريکا، از جمله موزه ملي علوم و تاريخ هسته اي، موزه زرادخانه واترليت و تاسيسات نظامي Yuma Proving Ground قرار دارند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar