نماد آخرین خبر

نخستین سامانه ضد بارش تگرگ در شاهرود رونمایی شد

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
نخستین سامانه ضد بارش تگرگ در شاهرود رونمایی شد

باشگاه خبرنگاران/ مدير مجتمع کشت و صنعت اجدادي گفت: نخستين سامانه ضد بارش تگرگ در شهرستان شاهرود در باغ بسته مجتمع کشت و صنعت اجدادي رونمايي شد.

امير اجدادي، مدير مجتمع کشت و صنعت اجدادي اظهار کرد: در باغ ۲۰۰ هکتاري پسته اين مجتمع ۲ سامانه ضد بارش تگرگ راه‌اندازي شده است.
وي افزود: سرمازدگي و تگرگ چند سال است که به باغ پسته خسارت وارد کرده و امسال بارش تگرگ بيش از ۹۰ درصد خسارت وارد کرده است.
مدير مجتمع کشت و صنعت اجدادي ابراز کرد: اين سامانه ساخت داخل کشور است و براي خريد هر سامانه ۱۳۰ ميليون تومان هزينه شده است.
اجدادي ادامه داد: اين سامانه از طريق انفجار با استفاده از مخلوط گاز استيلن با هوا توليد امواجي با برد بالاتر از ۱۲ کيلومتر را ايجاد مي‌کند و اين امواج دانه‌هاي تگرگ را قبل از تبديل به بلور به باران تبديل مي‌کند.
فرماندار شاهرود نيز در حاشيه رونمايي از سامانه ضد تگرگ گفت: امسال از محل اعتبارات شهرستاني براي الگوگيري و تشويق و ترغيب باغداران، براي خريد ۳ سامانه ضد تگرگ در شهرستان شاهرود تامين اعتبار شده است تا با راه‌اندازي اين سامانه خسارت تگرگ کاهش يابد.
فخري با بيان اينکه اينکه در چهار سال گذشته تگرگ و سرمازدگي خسارات زيادي به کشاورزان و باغداران شهرستان شاهرود وارد کرده است، افزود: با تحقيقات انجام شده خسارت تگرگ سه برابر سرمازدگي است.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان سمنان را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر سمنان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAENNWvIqZvWEhdCBvg
آخرين خبر سمنان در اينستاگرام :
https://instagram.com/semnan_today