ايرنا/ پوسيدگي انشعابات شبکه آب روستاي صفيره از توابع شهرستان اهواز و شکستگي اين انشعابات از چندين نقطه موجب نشت، جمع شدن آب، آبگرفتگي و ورود آب به خانه هاي روستاييان شده است. 

خانه هاي برخي روستاييان صفيره که اکنون حدود يک سال با اين مشکل دست و پنجه نرم مي کنند، شوره زده و در حال خراب شدن است؛ شبکه آب روستاي صفيره از سال ۱۳۷۶ احداث شده و اکنون نياز به تعويض دارد.
دهيار روستاي صفيره در اين باره گفت: از اواخر سال ۹۸ قرار بود همزمان با حل مشکل آب غيزانيه و اتصال به شبکه اصلي آب از شيبان، مشکل شبکه آب روستاي صفيره نيز حل شود اما اين کار صورت نگرفت.
شهيد نواصري ادامه داد: شبکه آب روستاي صفيره حدود ۲۰ سال گذشته حداث شده اما فرسودگي و شکستگي هاي بسياري دارد که موجب نشت آب در روستا و آبگرفتگي در معابر و خانه هاي روستاييان شده است.
وي تعداد خانه هاي در حال خراب شدن از اين معضل را تا کنون ۱۰ باب اعلام کرد که اين خانه ها شوره زده و در معرض خطر ريزش قرار دارند.
نواصري افزود: همچنين گنداب و عوارض ناشي از شکستگي لوله ها موجب نفوذ آب آلوده در شبکه آب شده است.
دهيار صفيره در خصوص مراجعات براي حل اين مشکل بيان کرد: چندين بار به آبفار خوزستان مراجعه کرديم که براي تعمير شکستگي ها لوله ها را با تيوب مي بستند اما اين راه حل درستي نيست و بلافاصله مشکل نشت آب مجدد بروز مي کرد.
وي اضافه کرد: مشکل روستا را با مسئولان استاني و شهرستان نيز مطرح کرديم که جواب درستي حاصل نشد؛ اين لوله ها از ۶ جا شکستگي دارند و بايد تعويض شوند اما متاسفانه استانداري و آبفاي خوزستان تاکنون اقدام موثري انجام نداده اند.
بخشدار غيزانيه در اين خصوص گفت: مشکل انشعابات فرسوده روستاي صفيره که حدود ۲ الي سه کيلومتر است، پيگيري شده و لوله ها براي تعويض اين انشعابات نيز خريداري شده است اما هنوز نصب نشده اند.
رسول ساکي تاخير در نصب اين لوله ها را از سوي پيمانکار پروژه اعلام کرد و افزود: به دليل اينکه پيمانکار پروژه، پروژه هاي ديگري در روستاهاي بخش مرکزي اهواز دارد و به دليل بي آب بودن برخي روستاها، تعويض انشعاب در اولويت بعدي قرار گرفت؛ قرار بود هفته گذشته تعويض لوله ها را آغاز کند اما قول هفته آينده را به ما داد.
وي اضافه کرد: با شکستگي لوله ها آب هدر مي رود و چند خانه در آخر روستا نيز آب ندارند که با تعويض انشعابات شبکه اين مشکلات رفع مي شود.
ساکي با بيان اينکه شبکه داخلي بيشتر روستاهاي بخش غيزانيه فرسوده هستند و با رسيدن آب به روستاها و فشار آمدن به لوله ها باعث شکستگي اين لوله ها مي شود.
تلاش خبرنگار ما براي پيگيري معضل از جانب آب و فاضلاب خوزستان بي نتيجه ماند.
روستاي "صفيره" يکي از روستاهاي بخش غيزانيه در ۳۰ کيلومتري شرق اهواز است که بخش عمده تاسيسات شرکت‌هاي بزرگ نفتي را در خود جاي داده است. اين روستا از يک سو با آلودگي‌هاي ناشي از مدفن پسماندهاي اهواز روبه روست و از سوي ديگر با آلودگي‌هاي نفتي دست و پنجه نرم مي‌کند و اکنون ساکنان اين منطقه معضل پوسيدگي انشعابات آب و آبگرفتگي و شوره زدن خانه ها را دارند.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان خوزستان را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر خوزستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEK8vo4vXBkjfYhOqg
آخرين خبر خوزستان در اينستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today