باشگاه خبرنگاران/ محققان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی موفق به ساخت کیت تشخیص سرمی کووید ۱۹ شدند.

محققان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با طراحی و ساخت دو کیت الایزای ردیابی آنتی‌بادی جهت شناسایی ویروس کووید ۱۹ موفق شدند روشی جدید پیدا کنند. 
روح اله کشاورز طراح و سازنده کیت الایزای تشخیص سرمی کووید ۱۹ درباره این طرح موفقیت آمیز گفت: تحقیقات و پژوهش بر روی کیت الایزای تشخیص سرمی کووید ۱۹ در فروردین سال ۹۹ آغاز و اواخر اردیبهشت ماه نمونه‌های قابل ارائه به آزمایشگاه رفرانس وزارت بهداشت مستقر در انستیتو پاستور ایران تحویل داده شد.
کشاورز افزود: طی دو ماه ارزیابی کیت، تاییدیه برای هر دو کیت به اداره کل تجهیزات پزشکی و سازمان غذا و دارو ارسال و به صورت موازی مستندات مورد نیاز از جمله KMF، DOC، BOM و سایر مستندات تهیه و طی چندین بار بازنگری مورد تایید این سازمان قرار گرفت و شهریورماه امسال نیز پروانه بهره برداری و فروش این کیت برای موسسه رازی صادر شد.
این محقق موسسه رازی، استفاده از آنتی ژن اختصاصی S و فرمولاسیون خاص محلول‌های آن را از ویژگی‌های این دو کیت نام برد و گفت: این وضعیت علاوه بر ایجاد ویژگی ۱۰۰، سهولت انجام آزمایش برای کارشناس آزمایشگاه را به همراه داشته و همچنین با استفاده از آنتی بادی کلاس A در کنار آنتی بادی کلاس G باعث افزایش حساسیت این کیت شده است.
کشاورز، همچنین به تجربه موفق موسسه رازی در تولید کیت‌های الایزا اشاره و افزود: اخذ پروانه تولید تجاری کیت‌های الایزای پاراتوبرکلوز ،یونو بروسلوز در گاو و گوسفند برای نخستین بار در ایران از سال‌های گذشته نوید بخش بومی شدن دانش فنی تولید کیت‌های الایزای تجاری در کشورمان است.
وی گفت: طراحی دو کیت الایزای تشخیص بیماری کووید ۱۹ طی ۲۰ روز، گسترده بودن دامنه استفاده از این دانش فنی در حوزه کیت‌های الایزای پزشکی را نیز نشان می‌دهد.
نادر مصوری، رئیس بخش توبرکولین و مالئین موسسه رازی و دیگر محقق در این فناوری برتر، نیز با اشاره به تجربه بالای موسسه رازی در ساخت کیت‌های تشخیصی افزود: موسسه رازی پشتوانه ارزشمندی در زمینه ساخت کیت‌های تشخیصی دارد و کیت‌هایی که تا کنون توسط محققان این موسسه ساخته شده، از جمله کیت بیماری یون از قوی‌ترین کیت‌ها بوده و طی چند سال اخیر به بازار عرضه و مصرف شده است.
وی گفت: پس از شناسایی دو بیمار مبتلا به کرونا در قم، ایده ساخت کیت تشخیص کرونا از طرف دکتر کشاورز مطرح و بعد از اطمینان از نیاز وزارت بهداشت به این کیت، در ۲۰ روز شدید کاری به صورت شبانه روزی و بی وقفه موفق به ساخت کیت سرمی تشخیص ویروس کووید ۱۹ شدیم.
مصوری همچنین به امضای تفاهم نامه همکاری با سازمان انتقال خون استان البرز اشاره کرد و افزود: طبق گفته مسئولان این سازمان، پلاسما درمانی در استان البرز با استفاده از کیت سرمی تشخیص کرونا ویروس بسیار موثر و با کمترین میزان تلفات بوده است.

آخرین خبر البرز در اینستاگرام :
https://instagram.com/alborztoday