تسنیم/ مدیرکل هواشناسی استان قزوین گفت: با توجه به افزایش دما در آخر هفته و وزش بادهای تند و خیلی‌ گرم در روزها پنجشنبه و جمعه احتمال ایجاد آتش‌‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع مناطق شمالی قزوین بسیار بالا است.

یوسف شیخ‌الملوکی مدیرکل هواشناسی استان قزوین با اشاره به وضعیت آب و هوا و افزایش محسوس دمای مناطق مختلف استان در روزهای آخر هفته اظهار داشت:‌ با توجه به افزایش دما در آخر هفته و وزش بادهای تند و خیلی‌ گرم در روزها پنجشنبه و جمعه احتمال ایجاد آتش‌‌ سوزی در جنگل‌ها و مراتع مناطق شمالی قزوین بسیار بالا است.
وی اضافه کرد: با توجه به نقشه‌های پیش‌یابی ماهواره‌ای سازمان هواشناسی میزان وزش بادهای ظهرگاهی که سمت وزش آنها از جنوب به شمال استان قزوین در روزهای پنجشنبه و جمعه به‌ شدت افزایش می‌یابد و هم این موضوع احتمال ایجاد حریق و آتش‌سوزی در جنگل‌های بالادست استان قزوین به ویژه در شمال شهر قزوین و همچنین در جنگل‌های الموت که در مرز استان گیلان و مازندران واقع شده‌اند را افزایش می‌دهد.
شیخ‌الملوکی ادامه داد:‌ بنابراین این خبر به مثابه یک هشدار جدی به 2 سازمان حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی است که احتمال بالای ایجاد آتش‌سوزی در جنگل‌های شمالی استان را مدنظر قرار دهند و از امروز نیروهای حفاظتی و پشتیبانی خود را برای مقابله با حریق و آتش‌سوزی‌های احتمالی به منطقه اعزام کنند.
وی با اشاره به مغفول‌ ماندن بررسی جریان‌های هوای حاره‌ای در پیش‌بینی حریق‌های طبیعی و جنگلی یادآور شد: سازمان هواشناسی اطلاعات خوبی را درباره پیش‌بینی آتش‌سوزی و حریق در اختیار نهادهای حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی می‌گذارد که باید این اطلاعات جدی گرفته شده و مبنای عمل دستگاه‌های ذی‌ربط قرار بگیرند.
بیشتر بخوانیدآتش‌سوزی گسترده در مرز مشترک گیلان و قزوین؛ نیروهای امدادی به کمک روستانشینان شتافتند
مدیرکل هواشناسی استان همچنین درباره وضعیت آلودگی هوای شهرستان آبیک گفت: در حالی که آبیک در چندین روز در سال 1398 به عنوان آلوده‌ترین شهرستان کشور شناخته شد اما از ابتدای سال تا امروز 3 روز ناسالم در این شهرستان داشتیم که این وضعیت اتفاقی نبوده و بر اساس هماهنگی بین دستگاه‌های متولی کنترل آلودگی هوا اتفاق افتاده است.
شیخ‌الملوکی با تاکید بر لزوم مدیریت مصرف سوخت در نیروگاه برق شهید رجایی افزود: اگر مازوت‌سوزی در این نیروگاه حذف نشود میزان آلودگی هوای آبیک از مرز 100 بالاتر می‌رود و به مرز ناسالم خواهد رسید که تنفس را برای همه اهالی شهر سخت می‌کند.

آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today