ایرنا/ فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: سر یک قلاده توله پلنگ، که در ارتفاعات پلنگ‌دره شهرستان بجنورد کشف شده بود، به این اداره‌کل تحویل داده شد.

محمدحسین صالحی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اظهار داشت: کوهنوردان هنگام پیمودن ارتفاعات پلنگ دره در شرق بجنورد، با مشاهده سر این توله پلنگ، آنرا به محیط زیست تحویل دادند.
وی با بیان اینکه هیچگونه آثار بریدگی در سر این پلنگ مشاهده نمی شود، افزود: در بررسی های صورت گرفته سن این توله پلنگ ۶ تا هفت ماهه تخمین زده شده است و احتمال می رود به وسیله پلنگ های نر بالغ کشته شده باشد.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان شمالی تصریح کرد: گربه‌سانان نر و بالغ در فصل جفت‌گیری، در رقابتی طبیعی توله ها را خفه کرده و از چرخه حیات خارج می کنند. 
صالحی با رد برخی شایعات که در فضای مجازی، مبنی بر کشته شدن توله پلنگ به دست انسان منتشر شده است، گفت: دخالت انسان در این امر تکذیب می شود، چوپانان روستاهای اطراف از پرسه زدن پلنگ نگران هستند اما هرگز چنین اقدامی از مردم دوستدار محیط زیست این خطه سر نمی زند.
وی تصریح کرد: روستاییان هم به اهمیت حفاظت و صیانت از وحوش به ویژه گونه ارزشمند پلنگ پی برده و نسبت به حفاظت از آن حساس هستند.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان شمالی با بیان اینکه احتمالا لاشه این پلنگ جوان توسط گوشتخواران خورده شده است، گفت: در سر توله پلنگ، آثار گاز گرفتگی وجود دارد و این احتمال از بین رفتن آن به وسیله پلنگ های نر بالغ را قوت بخشیده است.

آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today