ایرنا/ مدیر جهاد کشاورزی شیروان گفت: کاهش بارندگی در سال زراعی جاری کشاورزان این خطه را نگران کرده است و به همین علت باید هنگام آبیاری تبخیر آب سطح مزارع را کاهش دهند.

مهران حیاتی، مدیر جهاد کشاورزی شیروان اظهار داشت: کارشناسان کشاورزی این خطه در این زمینه آماده مشاوره و راهنمایی کشاورزان هستند تا راهکارهای لازم برای جلوگیری از هدررفت آب و همچنین کاهش تبخیر آب ارائه دهند.
وی افزود: کشاورزان برای رفع و نگرانی از خشکسالی محصولات کم آب بر کشت کنند و سطح زیر کشت بهاره را پایین بیاورند تا دچار خسارت نشوند.
حیاتی افزود: در این زمینه کودهای سرک را به صورت محلول پاشی استفاده کرده و از روش آبیاری نوین و آبیاری در روزهای آفتابی در ساعت خنک به ویژه شب‌ها استفاده کنند.
مدیر جهاد کشاورزی شیروان با توجه به سرمازدگی بهاره گفت: توصیه های کلی ایجاد تمهیدات لازم جهت جلوگیری از سرمازدگی، انجام شخم زمستانه در اراضی زراعی، عدم استفاده از کودهای اوره تا مساعد شدن شراط جوی، عملیات اصلاح و نوسازی باغات شامل حذف شاخه های  بیمار خشک و آفت زده و تنه بری و چاله کنی و کشت نهال است.
براساس گزارش اداره کل هواشناسی خراسان شمالی از ابتدای مهر تا یکم اسفند ماه امسال مجموع کل بارندگی ها، ۴۶.۶ میلیمتر بوده است که در مدت مشابه سال قبل ۵۱.۱ میلیمتر و دوره آماری بلندمدت ۸۷.۳ میلیمتر ثبت شده است.
بنا بر این گزارش بارندگی های این شهرستان از ابتدی سال آبی امسال تا اول اسفند در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ۹.۲ درصد و در مقایسه با دوره آماری بلند مدت، ۴۶.۸ درصد کاهش داشته است.
شهرستان ۱۵۷ هزار نفری شیروان در سال های اخیر دوران خشکسالی و کم‌آبی سختی را به خود دیده و حتی در مناطق مختلف به ویژه تعدادی از روستاها مردم برای تامین آب شرب با مشکل مواجه شده اند.

آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today